Diğer CSI Kamera Modülü Alternatifleri

CSI kemera arabirimi, görüntü kodlama işini GPU veya CPU’ya yaptırır. Bu nedenle hem düşük güç sarfiyatı vardır hem de ebatları oldukça küçüktür. Günümüzde akıllı cep telefonlarında kullanılan kameralar da CSI arabirimini kullanmaktadır. Bir cep telefonu kamerasını Raspberry Pi’ın CSI konnektöründen bağlayarak kullanabilirsiniz; fakat bunun için uygun bir flex kabloya ihtiyaç vardır. Cep telefon kameralarının flex kabloları oldukça dardır; bu nedenle aşağıdaki şemaya göre bir lehimleme çalışması yaparak akıllı telefonunuzun kamerasını Raspberry Pi’da kullanabilirsiniz.


Nokia 7380 CSI kamera konnektörü ve Raspberry Pi CSI-2 kamera konnektörünün pin şemaları

Yukarıdaki pin şemasında yer alan soldaki çizim Nokia 7380 akıllı telefonunun CSI kamera konnektörünü göstermektedir. Sağdaki çizim ise Raspberry Pi’ın J3 etiketli CSI konnektörünün pin şemasına aittir.

CAM1_CN ve CAM1_CP pin’leri kameranın saat sinyali (Clock) pin’leridir ve sırasıyla pozitif (MIPI Clock Positive [MCP]) ve negatif (MIPI Clock negative [MCN]) saat sinyallerini göstermektedir.

CAM1_DN0 ve CAM1_DP0 ise sırasıyla ilk veri hattına bağlı (Data lane 0) kameranın pozitif veri (MIPI Data Positive [MDP]) ve negatif veri (MIPI Data negative [MDN]) pin’lerini göstermektedir. CAM1_DN1 ve CAM1_DP1 ise benzer şekilde ikinci veri hattının pin’leridir.

SCL0 (Serial Clock 0) ve SDA0 (Serial Data 0) ise sırasıyla kullanıcının kameranın çözünürlüğü gibi işlevlerini kontrol edebileceği iletişim pin’leridir. Bu bilgiler ışığıda Nokia 7380 ve Raspberry Pi’ın kemera arabirimi aşağıdaki gibi bağlanabilir.

Nokia 7380 Kamera KonnektörüRaspberry Pi CSI
CCPCLK_PCAM1_CP
CCPCLK_PCAM1_CN
CCPDATA_NCAM1_DN0
CCPDATA_PCAM1_DP0
CCI_SDASDA0
CCI_SCLSCL0

Nokia 7380 ve Raspberry Pi CSI pin’lerinin eşleştirilmesi

Bu örnekteki gibi CSI arabirimine sahip kameraların pin şemaları edinilerek Raspberry Pi ile bağlanabilir. Kameraların pin şemaları, kamera sensörünü kontrol eden çipin model ve seri numarası ile kolayca bulunabilir.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.