CSI Kamera Modülünün Bağlanması ve Etkinleştirilmesi

Önceki başlıkta tarif edildiği üzere kamera modülünü flex kablosu aracılığı ile HDMI port’unun yanında bulunan CSI slotuna bağlayın. Raspberry Pi’a daha önce kamera modülü takmamışsanız CSI slotu üzerindeki koruma bandını çıkartın. Bu bant slotun içerisine toz veya yabancı cisim girmesini önleyen ince plastik bir banttır. Bu ince bandı tırnağınızla kolayca çıkartabilirsiniz. Daha sonra, CSI slotunun flex kabloyu sıkıştıran kilit mekanizmasını açın. Kilit mekanizması slot ile aynı genişlikte ve her iki ucunda minik birer tutamacı olan bir plastik parçadır. Aşağıdaki şekilde 1 numara ile gösterilen bu parçaya her iki ucundan da tutarak hafifçe yukarı doğru çekin. Böylece flex kablonun girebileceği bir genişlik oluşacaktır. Şekilde 2 numara ile gösterilen flex kablonun iletken terminallerinin bulunduğu tarafını CSI konnektörünün içindeki bağlantı pin’lerine temas edecek yönde yerleştirin (bu yön çoğu Raspberry Pi’da HDMI konnektörüne doğrudur). Daha sonra 1 numara ile gösterilen tutamaçları aşağı bastırarak flex kablonun konnektör içine oturmasını sağlayın. Flex kablonun iletkenleri slot içinde kalacaktır.

CSI ribbon/flex/yassı/esnek kablonun CSI konnektörünü/slotuna takılması

Daha sonra Raspberry Pi OS üzerinde kamera modülünü etkinleştirmek için;

  • Grafik masaüstü ortamında: Raspberry Pi OS menüsü->Preferences->Raspberry Pi Configuration seçeneğine tıklatarak Interfaces sekmesinden kamerayı etkinleştirin (Enabled)
  • Terminal ortamında: sudo raspi-config komutunu verdikten sonra, Interfacing Options menü seçeneği altındaki Camera seçeneğini seçerek etkinleştirin.

Kamera Uygulamaları & Grafik Belleği

Kameranın etkin kullanılabilmesi için Raspberry Pi’ın grafik belleğinin uygun miktara ayarlanması gerekir. Kamera en az 32MB’lık GPU belleğine ihtiyaç duyar; fakat 128MB tavsiye edilir. Kamera belleği 16MB’dan az olarak ayarlanırsa bu 32MB’a otomatik olarak yükseltilir. Raspistill gibi kamera araçları 256MB A+ gibi donanımlarda 32MB ile çalışacaktır.

Etkinleştirme işleminden sonra Raspberry Pi’ı yeniden başlatın.

Kamera için çekirdek desteğinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini görmek için vgencmd aracını aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

vcgencmd çıktısında supported=1 ve detected=1 ibarelerini görüyorsanız kameranız destekleniyor ve Raspberry Pi tarafından tanınmış demektir. detected=0 ibaresi varsa kamaranızın sağlam olduğundan ve flex kablosunun düzgün takıldığından emin olmalısınız.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.