RPCWI ile CSI Kamerayı Paylaşmak

RPCWI kurulumunu önceki başlıkta anlatıldığı gibi gerçekleştirdikten sonra, birden fazla Raspberry Pi kamerasını tek bir noktadan nasıl izleyeceğimize, kayıt edebileceğimize ve mobil cihazlarımızdan nasıl takip edebileceğimize bakalım.

Birçok Raspberry Pi kamera modülünü (ve diğer IP tabanlı kameraları da) tek bir noktadan yönetmek ve kaydetmek etmek için iSpy[1] adındaki açık kaynak yazılım oldukça başarılıdır ve ayrıca iSpyCentral adındaki ek yazılımı ile çok büyük ebatlı güvenlik kamera sistemlerini ağ üzerinden kaydedebilir ve yönetebilir. iSpy eklentileri ile harekete duyarlı kayıt, yüz tanıma, kamera görüntülerinden barkod okuma yapabilir ve bunlardan sms/mail bildirimler oluşturabilir. Ayrıca iSpy ücretli üçüncü parti eklentisi ile kişi ve nesne sayımı da yapabilir.


iSpy ve İSpyCentral yazılımlarının ekran görüntüleri

RPCWI ile yapılandırılmış bir Raspberry Pi kamera müdülünü iSpy yazılımına bir ağ kamerası (IP Cam) olarak eklemek için iSpy’in arayüzündeki Add düğmesinden IP Camera seçeneğine tıklatın. Açılan penceredeki MJPEG URL kutusuna RPCWI’in MJPEG akış URL’i olan aşağıdaki örnek adresi girin. Eğer RPCWI’e erişim için kullanıcı adı ve parola tanımlamışsanız, aynı penceredeki Username ve Password kutucuklarına girebilirsiniz.


[1] iSpy video gözetim yazılımı – www.ispyconnect.com

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.