16F877A Pic Basic LCD Uygulaması

1

Devrenin uygulanmış hali

16F877 kullanarak LCD’nin nasıl kullanılacağını gösteren bir uygulama gerçekleştirdik. Uygulamamızda A portuna bağlı bir buton ve LED, B portuna bağlı bir LCD ekran yer alıyor. Butona basıldığında LED’i yakan ve LCD ekranındaki yazıyı değiştiren programın PicBasic kodları aşağıda yer alıyor. Ayrıca resimlerde de görebileceğiniz üzere PIC’in üzerine yapıştırabileceğiniz etiketi buradan indirebilirsiniz.

ekran

Devrnin ISIS Şeması
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Devrenin çalışmasını gösteren video

PicBasic Kaynak Kodu. Kaynak kod ve isis dosyalarını yukarıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

[/crayon]

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“16F877A Pic Basic LCD Uygulaması” için 6 yorum

 1. Elinize sağlık.
  Bir elektronik amatörüyüm. Bugünlerde “pik” ile uğraşıyorum. Devreyi çalıştırdım. Beni mutlu etti. Çünkü devre çalıştı. Görülmeye değmeyecek kadar küçük bir iki şey var. Bence de önemli değil.
  Ben, bunları size “elinize sağlık” demek ve teşekkür etmek için yazdım. Bir amatöre çok yardımcı oldunuz.
  Sağ olun, kolay gelsin, sağlıcakla kalın.

 2. Merhaba Özgür Bey,
  Bir konuda engin bilgi ve görüşlerinize başvurmak isterim:
  PicBasic kullanıyorum. Yardımcı kitap arıyorum. İnternet’te o kadar çok kirli bilgi var ki… Ya kod çalışmıyor(çoğu bu türden), ya da devre uygun değil. Sizin verdiğiniz “23 Nisan-TBMM’in açılışı” ile ilgili kodu, adeta, “korka korka” çalıştırmış ve çalışınca da çok mutlu olmuştum. Sözü uzattım. Acaba bu konuda “güvenilir bilgi ve kitap” kaynağına ulaşabilir miyim? Cevap verebilirseniz sevinirim. Veremezseniz de işlerinizin çokluğuna yorarım. Yani hiç alınmam ve gücenmem. Sağlık ve başarı dileklerimle. Hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.