Windows Uzun Hedef Dosya Klasör Adı Sorunu

Windows iç içe dosya ve klasörlerin ad uzunluğunda bir 260 karakterlik bir limite sahip. Bu limit kendini ilgili dosyalar kopyalanır ya da taşınırken gösteriyor diğer taraftan NTFS 32.000 karakterlik dizin ağaçlarını destekliyor bir yapıya sahip. Uzun patikaları taşırken aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz:

uzun_dosya_adi_veya_yolu
Dosya adı/adları hedef klasör için çok uzun oluyor. Dosya adını kısaltıp yeniden deneyebilir veya yolu daha kısa olan bir konumu deneyebilirsiniz.

 Sorunun 1. Çözümü:

Hedef patikayı subst ile sanal bir sürücü harfine bağlayıp dosyalarınızı kopyalayabilirsiniz. Lakin bu çözüm kaynak patikaların uzunluğunun limit dahilinde olması durumunda işe yarar. Örnek:

subst q: C:\cok_uzun_bir_patikanin\birinci_dizini\ikinci_dizini\bu_boyle_gider

Sorunun 2. Çözümü

İlk çözüm sorunu çözmediyse  size başka bir tavsiyem var. Windows’un dosya kopyalama/yapıştırma alt biriminin yerine geçecek ücretsiz bir program olan TeraCopy. TeraCopy ile uzun patikaları (32000 karaktere kadar) sorunsuzca taşıyıp kopyalayabilirsiniz. TeraCopy’nin bazı kullanışlı özellikleri şöyle:

  1. Kaynak ve hedef dosyalarda CRC kontrolü yaparak dosya güvenliğini sağlar
  2. Özellikle ağ kaynaklarından çok kanallı kopyalama yaparak kopyalama hızını arttırır
  3. İşlemi durdurup istediğiniz zaman devam edebilirsiniz

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.