Raspberry Pi’nizi (Raspbian) Güncel Tutun

Aslında burada raspbian komutlarını listeliyordum fakat güncelleme konusu biraz daha geniş ve önemli bir konu olduğu için ayırmayı uygun buldum.

Öncelikle paket listenizin depolardan güncellemek için şu komutu verin [1]:

sudo apt-get update

Paket listesini güncelledikten sonra güncel paketleri indirip kurmak için şu komutu verin [1]:

sudo apt-get upgrade

Bu iki komut ile herzaman güncel bir raspbian imajına sahip olmuş olursunuz. Çekirdek ve firmware’de bir paket olarak yüklü olduğundan onları da güncel tutmuş olursunuz. Ayrıca SD Kart gibi sınırlı bir disk alanına sahip olduğumuz için indirilen .deb (debian package) paketlerini de temizlemek için aşağıdaki komutu kullanmalısınız.

sudo apt-get clean

Raspbian üst bir dağıtıma güncellemek için (upgrade’in ötesinde büyük güncellemeler)  aşağıdaki komutu verin [2]
sudo apt-get dist-upgrade

Pi’nin firmware’ini de güncellemek gerekir, özellikle XWindow kullananların buna ihtiyacı olacaktır. Pi CPU ve GPU (grafik işlemci) tekbir çip üstünde bulunduruyor ve GPU’nun yazılımı malesef açık kaynak kodlu değil. Özellikle firmware’i güncellemek için rpi-update adında bir araç kullanılıyor. Öncelikle bu aracı sisteme yüklemek gerekiyor.  Raspbian içinde hali hazırda bu araç zaten var yine de güncel bir sürümü olabilir. Aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo apt-get install rpi-update

Ardından GPU firmware’ini güncellemek için aşağıdaki komutu verin:

sudo rpi-update

rpi-update aracı güvenlik için veriyi deposundan SSL kullanarak çekiyor bu nedenle Pi’nizin sertifikalarının da güncel ve geçerli olması gerekli. Bu komut CA sertifikalarınızı doğrulayamadıysa aşağıdaki komutla sertifikalarınızı yükleyebilir diğer bir komutla da güncelleyebilirsiniz. [4]

sudo apt-get install ca-certificates

sudo update-ca-certificates

Benim sistemimde download aracı olan CURL’un CA sertifika imzalarının geçersiz olduğuyla ilgili bir sorun yaşadım. CURL’a sertifikaların depolandığı /etc/ssl/certs dizinini gösterince sorun düzeldi. Curl’ün ayarı okuyabilmesi için sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor (sudo reboot)

Hazır GPU’dan konu açılmışken ana bellekten (Pi’nin B sürümü için 512MB) GPU’ya ayrılan payı artırıp azaltmak için /boot/config.txt ‘deki gpu_mem değerini ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Grafik bellek değerinin doğru tahsis edildiğini görmek için ana bellek miktarını görüntüleyebilirsiniz: [3]

free -m

Kaynaklar:

[1] http://www.raspberrypi.org/documentation/raspbian/updating.md
[2] http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/164/how-do-i-update-software-and-firmware
[3] http://stevenhickson.blogspot.com.tr/2013/02/updating-your-raspberry-pi-packages.html
[4] http://cagewebdev.com/index.php/raspberry-pi-updating-your-firmware/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Raspberry Pi’nizi (Raspbian) Güncel Tutun” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.