Uzak Bilgisayardan Dosya Kopyalamak

Raspberry Pi’ın kurulumunu tamamladıktan sonra ağdaki bir başka bilgisayardan dosya kopyalamak isterseniz SFTP (SSH File Transfer Protocol) protokolünü kullanabilirsiniz. Bu protokol için Raspberry Pi’a herhangi bir ek yazılım kurmaya gerek yoktur. Hâlihazırda var olan SSH bağlantısını güvenli dosya kopyalama (Secure File Copy) için kullanabilirsiniz. Bunun için uzak bilgisayarda çalışacak bir istemciye ihtiyaç vardır. FileZilla[1] adındaki FTP istemcisi SSH üzerinden SFTP’yi destekleyen ücretsiz, açık kaynak ve yaygın kullanıma sahip programlardan birisidir ve tüm işletim sistemlerinde çalışabilir. FileZilla’yı kurduktan sonra çalıştırın ve Dosya menüsünden Site yöneticisi seçeneğine tıklatın. Ardından, açılacak olan pencerede aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen sıraya göre gerekli tanımlamaları yapın.

  1. Oluşturulacak olan bağlantıya bir isim verin. Oluşturulacak olan bağlantının parametreleri bu isim ile kaydedilecektir. Bu ismi daha sonra Raspberry Pi’a hızlıca bağlanmak için kullanabilirsiniz.
  2. Bağlanmak istediğiniz Raspberry Pi’ın IP adresini yazın. Kapı (port) numarası kutusuna SSH servisinin çalıştığı TCP port’u olan 22 yazın.
  3. İletişim kurallı olarak SFTP (SSH dosya aktarım protokolü)’yi seçin
  4. Oturum açma türü olarak Normal seçin.
  5. Raspberry Pi üzerinde geçerli bir kullanıcı adı yazın. Varsayılan kullanıcı pi ‘dir.
  6. Belirttiğiniz kullanıcının parolasını yazın.
  7. Bağlan düğmesine tıklattığınızda SSH protokolü ile Raspberry Pi’a bağlanılacak ve kullanıcının ev (home) dizini görüntülenecektir. Bu bağlantı aynı zamanda Site yöneticisine bir hızlı bağlantı seçeneği olarak kaydedilecektir.

Raspberry Pi’a FileZilla ile SFTP protokolüyle bağlanmak


[1] FileZilla Projesi Ana Sayfası – https://filezilla-project.org/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.