Soğutma Fanını Ayarlamak

Raspberry Pi OS’a, Aralık 2020 güncellemesi ile birlikte sıcaklık ayarına bağlı fan kontrolü özelliği gelmiştir. Eğer Raspberry Pi kutunuzun bir fanı varsa fanı bağlayacağınız GPIO pinini ve kaç dereceden sonra fanın çalışmaya başlayacağını ayarlayabilirsiniz.  Raspberry Pi Configuration aracının Performance sekmesinde yer alan Fan GPIO seçeneği ile fanın bağlı olduğu GPIO pinini tanımlayabilir, Fan Temprature seçeneği ile de fanın kaç santigrat dereceden sonra devreye gireceğini ayarlayabilirsiniz. Öncelikle sekmedeki Fan seçeneğini Enabled olarak ayarlamalısınız. Tüm bilgisayarlı sistemlerde olduğu gibi Raspberry Pi’ı da ne kadar iyi soğutursanız o kadar iyi bir başarım gösterir. İlgili ayarlar aşağıdaki görselde yer almaktadır.

Raspberry Pi’ın fan ayarlarının yapılması

Kitap yazıldığı sırada Performance sekmesindeki fan ayarı sadece açma/kapama şeklinde çalışıyordu. Eğer elinizde 3 pinli PWM devir kontrollü bir fan varsa fanı GPIO üzerindeki Gnd ve 5v ile besledikten sonra PWM pinini Fan GIPO ile belirttiğiniz GPIO çıkışına bağlayın. Eğer fanın iki kablosu varsa ki genelde böyledir, siyah olanı GPIO’unun GND çıkışlarından birine, kırmızı olanı da Fan GPIO belirttiğiniz GPIO çıkışına bağlayın.

Eğer Raspberry Pi’ı headless olarak kullanıyorsanız fan ayarını raspi-config aracı ile de gerçekleştirebilirsiniz. raspi-config aracını aşağıdaki gibi çalıştırdıktan sonra Performance Options->Fan seçeneklerini takip ederek GPIO ve sıcaklık değerlerini ayarlayabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.