Gereksiz Servisleri Açılıştan Kaldırmak

Raspberry Pi OS oldukça iyi bir optimizasyonla gelmesine rağmen yine de sistemin kontrolünü tam olarak ele almak isteyebilirsiniz. Özellikle Raspberry Pi gibi sınırlı sayılabilecek sistem kaynaklarına sahip bir bilgisayar için bu konu daha da önemli olabilir. Bu nedenle top ve free komutları ile sistemin başarım durumunu izlemeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim. Raspberry Pi OS’u minimal olarak kurduğunuzda bile arka planda çalışan gereksiz servisler (deamon) olabilir. Sistemde yüklü olan servislerin listesini görmek için aşağıdaki komutu kullanın:

Servis listesinde başında [+] olanlar her açılışta otomatik olarak başlayan servisleri, [–] işareti olanlar ise pasif durumdaki, yani açılışta otomatik çalışmayan servisleri ifade etmektedir. Raspberry Pi OS’un minimal kurulumuna ait yukarıdaki servis listesi gerçekten asgari durumdadır ve hemen hemen tüm [+]işaretli servisler açılışta başlamak zorundadır.

Bir servisi açılış listesinden kaldırarak Raspberry Pi’ın sistem kaynaklarını (RAM ve CPU) biraz daha artırabilirsiniz. Açılıştan kaldırmayı düşündüğünüz servisler hakkında bilgi almak için man  (örn.:man dhcpcd) komutundan faydalanabilirsiniz gereksiz olduğunu düşündüğünüz bir servis varsa, iyi bir araştırma yapmadan bir karara varmayın. Yanlış bir kararla sistemin kararlılığını bozabilir, programların yanlış veya hatalı çalışmasına neden olabilirsiniz.

systemctl aracı ile açılış servislerini ayarlamak

systemctl (sistem kontrol), Raspberry Pi OS ve diğer popüler Linux dağıtımları üzerinde açılış servislerini ayarlamak için de kullanılan, standart olmuş bir araçtır. systemctl’nin temel kullanımı aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki komut ile dhcpcd servisinin, Raspberry Pi’ın açılışında otomatik olarak başlatılmaması sağlanmıştır. Servisin açılışta otomatik olarak başlatılması için ise disable seçeneği yerine enable seçeneğini kullanabilirsiniz:

Sistem servislerinin systemctl aracı ile yönetilmesi hakkındaki detaylı bilgi sonraki bölümlerde verilmiştir.

rcconf aracı ile açılış servislerini ayarlamak

Alternatif olarak; servislerin sistem açılışında otomatik olarak başlayıp başlamayacağını ayarlamak için rcconf aracı oldukça pratiktir. Aracı aşağıdaki gibi yükledikten sonra çalıştırın ve açılıştan kaldırmak istediğiniz servisin işaretini boşluk tuşu ile kaldırarak <Tamam>’ı enter tuşu ile onaylayın:

Açılış (boot) servislerinin rcconf ile ayarlamak

rcconf aracı ile dilediğiniz zaman açılış servislerini yeniden düzenleyebilirsiniz. Tatbikî bu programı sudo ile yetkilendirerek çalıştırmayı unutmayın. rcconf aracı sahip olduğu görsel arabirim ile kolay bir kullanım sunmakta lakin her zaman servisleri açılıştan kaldırmakta başarılı olamayabilir. Bu durum rcconf’un desteklediği servislerle ilgilidir. Bu konuda Raspberry Pi OS üzerinde kullanabileceğiniz bir başka araç da systemctl’dir.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.