USB’den bulaşan virüslere karşı MyUSBGuard

MyUSBGuard (MUG), USB flash belleklerden gelebilen tehditlere karşı ihtiyaçtan doğan bir program. Kısaca MUG, sürücülerin kök dizininde bulunan autorun.inf dosyası ile sisteme bulaşmaya çalışan zararlı yazılımları kullanıcıdan önce davranarak temizliyor. Günümüzde çoğalmaya başlayan "amvo" gibi birçok polimorfik, anvivirüsler tarafından tespit edilemiyor ve sürücünüze girdiğinizde sisteme otomatik olarak yerleşiyor. MUG en başta bunun olmaması için hazırda bekleyerek sürücüyü olası tehditlere karşı tarıyor.

MyUSBGuard (MUG), USB flash belleklerden gelebilen tehditlere karşı ihtiyaçtan doğan bir program. Kısaca MUG, sürücülerin kök dizininde bulunan autorun.inf dosyası ile sisteme bulaşmaya çalışan zararlı yazılımları kullanıcıdan önce davranarak temizliyor. Günümüzde çoğalmaya başlayan “amvo” gibi birçok polimorfik, anvivirüsler tarafından tespit edilemiyor ve sürücünüze girdiğinizde sisteme otomatik olarak yerleşiyor. MUG en başta bunun olmaması için hazırda bekleyerek sürücüyü olası tehditlere karşı tarıyor.


Programın kullanılmasından ve özelliklerinden bahsetmek gerekirse; MUG’u ilk defa çalıştırdığınızda kendini “Program Files” daki “MyUSBGuard” isimli klasöre kopyalamak için izin istiyor ve buradan çalışmaya başlıyor. MUG her açılışta otomatik olarak çalışabilmek için kayıt defterinin MACHINE altındaki Run anahtarına otomatik başlatma ayarını yazıyor. Sistem tepsisindeki (System Tray) simgesi ile arabirimine ulaşarak, bağlı tüm sürücüleri (Yerel sürücüler de dahil) taratma imkanınız var. Sisteme yeni bir sürücü takıldığında MUG otomatik olarak sürücüyü tehditlere karşı tarıyor. Programı sisteminizde kaldırmak için “Operations” menüsü altındaki “Uninstall” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Program henüz taze olduğunda olası eksiklik ve hatalarını rapor ederseniz düzeltmeye çalışırım. Unutmadan programının çekirdeki kısmını hazırlayan Genius’a teşekkür ederim.

Programı indirmek için MyUSBGuard.rar ~302KB

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.