Hertürlü projeniz için: EmbededMySQL

Projelerinizde gömülü olarak kolayca kullanabileceğiniz bir MySQL paketi hazırladım. Google’un bile kullandığı MySQL,herzaman performansı ve rahat kullanımıyla dikkat çeker. Ticari olmayan projelerdeki kullanımında herhangi bir kısıtlama olmayan MySQL veri tabanı sunucusunu, kolay bir şekilde her türlü projenizde kullanabilirsiniz.

MySQL’in servis olarak çalıştığı bu pakette, servisin yüklenmesi ve çalıştırılması için bat dosyaları yer alıyor. Bir bilgisayarda MySQL’i ilk defa çalıştırmadan önce “MySQL Service Install.bat” dosyasını kullanarak servisi Windows’a tanıtın. Daha sonra “MySQL Service Start.bat” ve “MySQL Service Stop.bat” dosyaları ile çalıştırıp durdurmak için kullanabilirsiniz.

Çalışma portunu diğer sunucularla karışmaması için 3307 olarak ayarladım. Dilerseniz bu ayarları “my.ini” dosyasında çok kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Farklı uygulamalarınız için sadece port numarasını ve Windows servis adını değiştirerek aynı anda birden fazla MySQL sunucusu çalıştırabilirsiniz. MySQL’in portatif yapısı sayesinde dilerseniz dağıtacağınız uygulama yazılımının ana dizinine yerleştirin dilerseniz USB flash belleğinizde rahatça dolaştırın. EmbededMySQL tamamen portatiftir.

Paketin içeriğinde MySQL’in 5.1 versiyonuyla uyumlu bir yardım dosyası da var. Dilerseniz ileri düzey ayarlar ve SQL fonksiyonları için bundan yararlanabilirsiniz. Data dizininde veritabanlarınız saklanıyor. Scripts dizininde çeşitli çaptaki uygulamalarınız için hazır ayar dosyaları var. Bunları EmbededMySQL’in ana dizinine “my.ini” ismiyle kopyalayıp rahatça kullanabilirsiniz. Bin dizininde “64bits.rar” arşivi 64 bitlik sistemler için. 64Bit’lik bir sisteminiz varsa, bu paketi bulunduğu dizine açarak 64Bit’in performans avantajından faydalanabilirsiniz.

Paketin boyutu 17 MB, indirmek için wupload.com sitesini kullanabilirsiniz.

[Yükleme bulunamadı.]

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.