SD Kartın Hızını Arttırmak

Bir SD kart yüksek hızlarda çalışmaya zorlanarak okuma/yazma başarımı artırılabilir. Kitabımın başında da belirttiğim üzere; bir bilgisayar sisteminin başarımını etkileyen en önemli unsurlardan biri depolama ortamının (SD kart) erişim hızıdır. Çünkü depolama teknolojilerinin gelişimi daha çok, küçük alanda yüksek miktarda veri depolamaya (kapasite artırmaya) öncelik vermiş, buna karşılık olarak veri erişim hızları CPU işlem hızlarının çok gerisinde kalmıştır. Raspberry Pi’ın SD kart arabirimi, SD kartı daha yüksek hızlarda çalışmaya zorlamak amacıyla çalışma frekansını artırmaya izin verir. Böylece SD kart olduğundan daha yüksek hızlarda okuma/yazma yapabilir ve Raspberry Pi’ın disk başarımı %50’ye kadar yükseltilebilir.

SD kartlar yapı itibari ile iki ana birimden oluşur. İlki ham verilerin saklandığı flash bellek, diğeri de verilerin flash bellek içindeki adresini çözümleyerek USB üzerinden erişim sağlayan (okuma/yazma) mikrodenetleyici birimi.


Micro-SD Kartın Temel Mimarisi

Raspberry Pi’ın üzerinde, SD kartın mikrodenetleyici arabirimi ile konuşabilen bir arabirim vardır. Bu elektronik arabirim, SD kartın mikrodenetleyici birimi ile CPU arasında yer alarak veri iletişimini gerçekleştirir. Eğer SD kartınız destekliyorsa, Raspberry Pi’ın SD kart arabirimini daha yüksek bir frekansta çalışmaya zorlayabilirsiniz. Bunun için /boot/config.txt dosyasındaki dtoverlay ve overclock_50  seçeneklerinin değerlerini ayarlamak ve yeniden başlatmak yeterlidir.

Dilerseniz öncelikle SD kart arabiriminin çalışma frekansını görüntüleyelim:

SD kartın okuma/yazma hızını ölçmek için aşağıdaki gibi sdbench.sh betiğini indirip çalıştırabilirsiniz.

SD kart arabiriminin hızını yükseltmek için /boot/config.txt dosyasını aşağıdaki gibi açıp alttaki iki satırı ekleyip kaydedin ve Raspberry Pi’ı yeniden başlatın:

UYARI

SD karta hız aşırtma uygulamak, Raspberry Pi Vakfı tarafından tavsiye edilen bir yöntem değildir. Arabirimi yüksek hızlarda çalıştırmak, kartın ısınmasına, arızalanmasına ve veri kaybına yol açabilir. Bu işlemi UHS-III ve V30 üstü hızlardaki SD kartlara uygulamak olası sorunları önleyebilir. Taşınabilir bir güç kaynağı kullanıyorsanız yüksek hızda çalışacak olan arabirimin daha fazla enerji tüketeceğinin farkında olmalısınız.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.