Büyük Dosyaları Tespit Etmek

Raspberry Pi tasarımı gereği sınırlı sayılabilecek bir disk alanına sahiptir. Çünkü başlatma kaydı ve çoğu zaman da kök dizin SD kart üzerinden depolanır. Disk alanı sınırlı olduğunda onu verimli şekilde kullanmak daha önemli bir hal alır. Raspberry Pi’ın disk alanı tükendiğinde ya da aşırı derecede azaldığında sistemin kararlılığı sekteye uğrar, servis ve programlar düzgün çalışamaz. Disk alanının azaldığını fark ettiğinizde diskte en çok yer kaplayan dosya ve dizinleri araştırmanız gerekir. Bunun için find ve awk araçlarını aşağıdaki gibi birlikte kullanarak tüm kök dosya sistemi üzerinde 10MB’tan büyük dosyaları listeletebilirsiniz.

find komutunun bu listelemeyi gerçekleştirmesi dosya sisteminizdeki dosyaların sayısına göre değişen bir sürede tamamlanır. Çok fazla dosyanız varsa bu listeleme vakit alacaktır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız öncelikle en büyük boyuta sahip dizinleri tespit edebilirsiniz. Bunun için du aracını dizinlerin sadece toplam boyutunu listelemek için kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnek kök dosya sistemindeki dizinlerin boyutlarını hesaplayarak en çok yer kaplayan ilk 10 dizini büyükten küçüğe doğru listelemektedir. En çok yer kaplayan dizini tespit ettikten sonra yukarıdaki find komutunu sadece bu dizin için çalıştırabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.