Raspberry Pi ile DHT11 Sensörünü Kullanarak Sıcaklık ve Nem ölçmek

Ebay dan sipariş verdiğim DHT11 sıcaklık ve nem sensörü elime ulaşır ulaşmaz hemen bir deneme yapayım dedim. DHT11 düşük maliyetli dijital (one wire) bir sıcaklık ve bağıl nem ölçer. Tam da raspberry piye göre. DHT11 in bacak şemasını aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi. 1 bacak Vcc , ikinci bacak Data ve 4. bacak ise Toprak (Gnd) 3. bacak NC (not-connected) yani kullanılmıyor. DHT11 in veri sayfasına göre göre 3.3v-5.5v aralığında beslenebiliyor ve 50 santigrat dereceye kadar sıcaklık ölçebiliyor yaptığım denemelerde 50 derecenin de üzerinde ölçüm yapabildiğini belirtmek istiyorum.

dht11

dht11_verileri_raspberry_pi_tankado_com

Program Kodunun Derlenmesi

 

Drogon un WiringPi kütüphanesini yükledikten sonra aşağıdaki kaynak kodu şu şekilde derleyin:

gcc -o dht11 dht11.c -l wiringPi

 

DHT11’in Besleme ve Veri Bağlantısının Yapılması

 

DHT11’in beslemesini Raspberry üzerinden yapacaksanız 3.3v’luk beslemeyi kullanmalısınız, çünkü BCM chip’i de dahil asıl Raspberry bileşenleri ve GPIO pinleri 3.3v seviyesi için tasarlanmıştır. Sensörden dönecek 5v’luk sinyal portların arızalanmasına neden olur. Eğer uzun bir sensör kablosu kullanmıyorsanız  3.3v ile besleme yaptığınızdan emin olun. Eğer DHT11’in data ucu ile Vcc ucu arasına 10K’lık bir direnç (pull-up) bağlarsanız bir gerilim bölücü elde etmiş olursunuz bu durumda DHT11’i 5v ile besleyebilirsiniz. Diğer taraftan yeterince uzun bir kablo da gerilim bölücü olarak çalışacaktır (5v besleme geriliminin bir kısmı kablo üzerine düşecektir) bu durumda kablonun üzerine ne kadar gerilim düştüğünü ölçmeniz/hesaplamanız yerinde olacaktır. Raspberry 1.3v’ün üzerindeki değerleri mantıksal 1 olarak kabul eder buna göre uygun bir direç değeri seçebilirsiniz.

DHT11 in beslemesini yapıp Data bacağını GPIO4 (bcm) pinine bağladıktan (wiringPi 7 numaralı pin) sonra aşağıdaki gibi derleyip programı çalıştırabilirsiniz.

dht11_raspberry_pi_ekran_goruntusu

Dikkat ettiyseniz ara ara “Veri alinamadi” mesajları geçiliyor. Bunun asıl nedeni Raspbian işletim sisteminin çok görevli (multi task) bir işletim sistemi olması. Raspbian DHT11 ile çok yüksek hızlarda iletişim kurması gerekirken arada başka işlemlere de vakit ayırdığı için bu iletişim sinyal zamanlaması açısından sağlıklı bir şekilde gerçekleşemiyor ve arada sekteye uğruyor. Bunun nedeni DHT11 in sinyal işlemcisi ile seri olarak kurulan iletişimin uS (mikro saniye) ‘ler ölçeğinde gerçekleşmesi gerektiği.  Yani çok hızlı gerçekleşmek zorunda olması. Aslında hali hazırda bir portu (GPIO) işgal eden ve saniyede en fazla 1 kere okuyabileceğimiz bir sensör ile neden MHz hızında iletişim kurmamız gerekiyor düşündürücü. Bunun cevabı da bir uzmanlık sorusu olsa gerek.

Aşağıdaki diyagramda da görebileceğiniz gibi mikro saniyelik sinyal zamanlamaları ile DHT11 – Raspberry arasında oluşturulan seri protokol, raspbian in başka proseslere ve kesmelere vakit ayırmasından dolayı sekteye uğruyor ve giriş çıkış komutları anlamsız değerler olarak geri dönüyor.

dht11_signals

Raspberry Pi gibi realtime olmayan ve gerçek zamanlı işler için güvensiz kabul edilen sistemlerde bu sorunu çözmenin 2 yolu var. İlki ve en çok tercih edileni mikroişlemci yerine mikrodenetleyicili bir sistem ile arabirimleme yapmak örneğin bir PIC serisi mikrodenetleyici ile DHT11’i okuyup I2c ile Raspberry’e gönderebilirsiniz. Veya arduino ile de aynı şeyi yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem de gerçek zamanlı bir işletim sistemi kullanmak. Örneğin RISC OS

Kısmi çözüm ise  kernel mode driver (kernel modul) derlemek. Çekirdek modülü eklemek de başarısız iletişim kayıplarından tam olarak kurtarmayacak ama burada anlattığım yönteme göre bir miktar başarım artışı sağlayacaktır. DHT11 için çekirdek modülü derlemek için buradaki kodu kullanabilirsiniz. Ancak daha önce burada anlatılanları yapıp bir derleme ortamı oluşturmalısınız.

[Yükleme bulunamadı.]

DHT22’yi de Merak Edebilirsiniz

DHT11’in abisi olan DHT22 daha hassas ve geniş bir ölçüm aralığına sahip ve saniyede 2 ölçüm yapabiliyor. DHT11 ve DHT22 nin belli başlı özellikleri şöyle:

 

DHT11
Ultra low cost
3 to 5V power and I/O
2.5mA max current use during conversion (while requesting data)
Good for 20-80% humidity readings with 5% accuracy
Good for 0-50°C temperature readings ±2°C accuracy
No more than 1 Hz sampling rate (once every second)
Body size 15.5mm x 12mm x 5.5mm
4 pins with 0.1″ spacing
DHT22
Low cost
3 to 5V power and I/O
2.5mA max current use during conversion (while requesting data)
Good for 0-100% humidity readings with 2-5% accuracy
Good for -40 to 125°C temperature readings ±0.5°C accuracy
No more than 0.5 Hz sampling rate (once every 2 seconds)
Body size 15.1mm x 25mm x 7.7mm
4 pins with 0.1″ spacing

Kaynaklar:

DHT11 Humidity & Temperature Sensor Module


http://rpi-experiences.blogspot.com.tr/2013/07/rpi-monitor-use-dht11-or-dht22-humidity.html
https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/1408/is-it-possible-to-run-real-time-software
https://learn.adafruit.com/dht/overview

 

 

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Raspberry Pi ile DHT11 Sensörünü Kullanarak Sıcaklık ve Nem ölçmek” için 4 yorum

  1. Merhaba,

    DHT11’in veri sayfasına bakarsanız azami %60 nem ölçebildiği yazılı. Sizin sorduğunuz sıvı formdaki nem yani su ise %100 bağıl neme (RH) karşılık geldiği için bu sensör ile bunu yapmanız mümkün değil.

    Sıvı ölçmek için ebay’dan bulabileceğiniz şu sensor işinizi görebilir:

    http://www.ebay.com/itm/Humidity-Detection-Sensor-Module-Rain-Detection-for-Arduino-Raspberry-pi-/221401995410?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item338c965892

    İşinizi görebilir dedim çünkü bu tür sensörler ölçme yerine şunu yapıyorlar: üzerindeki trimpot ile eşik değerini ayarlıyorsunuz bu eşiği geçtiğinden raspberry’e (dijital input) 1 sinyali gönderiyor. Yani sadece belli bir eşiği geçip geçmediğini algılatabiliyorsunuz. Diğer taraftan yağmur miktarını/metrekareye düşümünü ölçmek için özel bir tasarım yapmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.