Matrix Ekran Koruyucu (The Matrix Screensaver)

Matrix filmlerindeki bilgisayarların ekranlarında görmeye alışık olduğumuz kodların ekran koruyucu haline getirilmiş hali. Buradan indirebilirsiniz (~90KB). Güya bu kodlar sistemi ayakta tutan dijital dünyanın anahtarıymış. Aklının bir köşesinde neden bu hareketli görüntülere ekran kotuyucusu adı verilmiş, başka bir isim bulunamamış mı diye bir soru işareti olanlar için küçük bir açıklama yapmakta fayda var:

Bilirsiniz ki ekran koruyucuları bilgisayarınızda belli bir süre işlem yapmadığınızda devreye girerek ekranınınıza sürekli olarak hareketli bir takım şekiller çizerler, genel özellikleri böyledir. Bunu amacı durağan görüntünün monitörünüzün görüntüyü oluşturmadaki yapıtaşı olan görüntü noktalarına (pixel’lere) zarar vermemesidir. Sabit bir görüntü uzun süre ekranınızda kalırsa monitörün görüntü noktaları bu görüntüye alışırlar. Öyleki görüntünün kalma süresine bağlı olarak monitörünüzü kapattığınızda yada başka bir ekrana geçtiğinizde de ekranınızda bir gölge oluşur. Bu gölge monitörde uzun süre harekesizce görüntülenen ekranın bir silüetidir. Monitörün hem ömrünü hızlı tüketmesine neden hem de görüntü kalitesini bozan bu olay istenmeyen sonuçlara yol açar. Bu açıdan ekran koruyucuları oldukça yararlıdır. Günümüz ekranları LCD’lerde aynı durum ne kadar geçerli bilemiyorum, henüz teknolojik bilgi dağarcığımda bununla ilgili bir bilgi yok.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.