3. Nesil (3G) Keylogger

Uzun zamandır listemde olup bir türlü aktarma fırsatı bulamadığım heyecan ve aynı zamanda korku verici bir çalışmadan bahsetmek istiyorum.

Keylogger denen yazılımları güvenlikle ilgili hemen herkes bilir. Keylogger bilgisayarın klavyesinde basılan tuşları bir yere kaydeder. Böylece programı kuran kişi, bir başkasının özel yazışmalarını veya parolalarını elde edebilir. Keylogger’ların yakın zamana kadar bilinen iki türü vardı. Çoğunlukla yazılım olarak kullanılan keylogger lar kolaylıkla bulunup kurulabilecek programlar. Yazılım keylogger’ların biraz daha profesyonel şekli olan donanım keylogger‘lar  klavye konnektörü ile pc’nin klavye portu arasına takılan küçük bir aparat şeklinde oluyor. Bilgisayara yazılım keylogger yüklemenin mümkün olmadığı durumlarda bu kullanılır. Bahsetmek istedğimiz yeni keylooger’ımız bilgisayara birşey takmaya ya da yüklemeye gerek bırakmayacak türden, dehşet uyandırıcı bir çalışma.

Artık 3. nesil bir keylogger’ımız var.İsviçreli EPFL araştırma kuruluşunda 2 araştırmacının gerçekleştirdiği çalışmada 20 metre mesafeye kadar herhangi bir klavyeden basılan tuşlar tespit edilebiliyor. Basılan tuşlar sinyalin iletilmesi sırasında havaya bir elektromanyetik dalga yayıyor. Araştırmacılar havadaki sinyalleri yakalayıp filtreleyecek bir yazılım ve donanım geliştirmişler. 2001-2008 arasında üretilen 12 farklı klavye ile (özellikle kablolu) yaptıkları testlerde başarılı olmuşlar. Yakın bir zamanda çalışmalarını akademik bir formatta da  yayınlamışlar. Bu makale daha önce yoktu. Aşağıdaki video’lar herşeyi özetliyor.


Compromising Electromagnetic Emanations of Keyboards
Yükleyen pace303. – Diğer bilim videolarına göz at.Compromising Electromagnetic Emanations of Keyboards
Yükleyen pace303. – Bilim ve teknoloji videoları

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.