FireTune: FireFox’un açılışını hızlandırın

FireFox tarayıcı avantajlarının yanında IE’a göre daha fazla bellek kullanır ve ilk çalıştırması da biraz daha uzun sürer. İlk açılış zamanını azaltmak (diskten RAM’e yüklenme) için FireTune adında basit ve kullanışlı bir tuning yazılımı var. Basitçe FireFox’un açılış konfigürasyonunda iyileştirmeler yapıyor ve açılışı farkedilir derecede hızlandırıyor. Installer’ı olan bu yazılımı kullanmadan önce programın herhangi bir başarısızlığına karşı (açılışta yüklenen bazı eklentileriniz iyileştirmeyi başarısız kılabilir) FireFox konfigürasyonunu program üzerindeki düğmeyi kullanarak yedekleyin. İşlemden sonra programı bilgisayarınızdan kaldırmanızda hiç bir sakınca yok.

Birçoğumuzun aklına benim de olduğu gibi neden bu optimizasyon FF’da varsayılan olarak gelmiyor? sorusu gelmişdir.  Burada söylenene göre: FF geliştirilirken birçok farklı ortamda optimum performansta çalışması gerekliliğinden dolayı standart bir configürasyonla dağıtılması gerekiyormus. Ancak sonradan yapılacak konfigürasyon değişiklikleri son kullanıcıya bırakılmış. İşte FireTune’de bu noktada yardımımıza koşuyor.

FireTune FF’un yüklenmesini hızlandırdığı gibi, sayfa tararmasını da hızlandırıyor. Üretici bu adresi kullanarak optimizasyon öncesi ve sonrasındaki tarama sürelerinin karşılaştırılmasını önermiş. FF’un ön bellek dizininin doluluğuda yükleme ve tarama hızını etkileyen önemli bir faktörmüş. Zaman zaman temizlenmesi öneriliyor. Yapılan testde FireTune yazılımının FireFox’un yüklenme hızını %40, sayfa tarama hızını da %29 oranında artırdığı görülmüş.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.