E-posta göndermek

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) e-posta göndermek için kullanılan basit bir iletişim protokolüdür. Rapberry Pi’ın komut satırını kullanarak e-posta göndermek için de mail adındaki araç kullanılır. Bu araç birçok Linux sistemde standart olmuş, eski ve bilindik bir e-posta sunucusu ve gönderme aracısı olan Sendmail’i kullanır. Bu başlıkta, gerek yapılandırma zorluğu gerekse de güvenlik açıkları nedeniyle sendmail yerine ssmtp aracını bir mail aracısı olarak (mail user agent) olarak yapılandıracağız. Böylece Raspberry Pi üzerinde e-posta gönderimi yapılabilecek.

E-posta gönderme aracısı olarak kullanılan ssmtp aracını, diğer programlar da e-posta göndermek için kullanılabilirler. ssmtp,  Sendmail’den farklı olarak bir e-posta gönderme aracısı olarak çalışır ve karşı tarafın posta kutusuna doğrudan bağlanmaz. Bunu yerine, e-posta gönderimini bir e-posta sunucusuna (mail server) bağlanarak gerçekleştirir. Bu nedenle ssmtp için geçerli bir e-posta sunucusu ve bu sunucu üzerinde de geçerli bir e-posta hesabına sahip olmak gerekir.

İhtiyacımız olan ssmtp’yi ve mailutils araçlarını yüklemek için aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz:

ssmtp kendini /usr/sbin/ssmtp konumuna yükler ve aynı dizinde sendmail adıyla bir sembolik bağlantı oluşturur. Dilerseniz mail yerine sendmail adını kullanarak da e-posta gönderebilirsiniz.

Bu başlıktaki ilk uygulamamızda Gmail hesabımız üzerinden bir e-posta gönderme denemesi yapacağız. Bunun için /etc/ssmtp/ssmtp.conf dosyasında hesap ayarlarının tanımlanması gerekir. Ayarları tanımlamak için dosyayı nano editörü ile açın ve hesap bilgilerinizi aşağıdaki gibi kaydedin:

Yukarıdaki örnek yapılandırmada mailhub (mail aracısı) seçeneğine Gmail’in gönderme sunucusu adresi olan smtp.gmail.com:587 yazılmıştır. AuthUser ve AuthPass ile Gmail hesabının adı ve parolası, hostname ile e-posta gönderen bilgisayarın görünen adı ve UseSTARTTLS ile de güvenli iletişim için TLS kullanılacağı tanımlanmıştır. Bu seçenekleri ayarlayıp kaydettikten sonra mail aracı ile aşağıdaki gibi e-posta gönderebilirsiniz. mail aracı gönderilecek gövde metnini standart girişten (stdin) kabul eder. Bu nedenle gövde metni araca pipe (|) yöntemi ile aktarılmıştır.

Yukarıdaki komut ile [email protected] e-posta adresine konu satırında “Merhaba Güneş!” ve içeriğinde “Baba seni merak etti?” Yazan bir e-posta gönderilmiştir. Güneş, gelen bu e-postayı açtığında gönderen adres olarak [email protected] adresini görecektir. Çünkü e-posta gönderimini ssmtp aracılığıyla bu hesap üzerinden gerçekleştirdik. Bir dosyanın içeriğini e-postanın gövde metni olarak göndermek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

E-posta gönderimi ile ilgili günlük kayıtları /var/log/mail.log dosyasında depolanır. Dosyayı görüntülemek için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.