DSL modem default passwords list

ADSL modem router’ların çoğunluğu kendi mini web sunucularına sahiptir. Cihazın ayarlarını değiştirmek istediğimizde bu sunucunun (yada cihazın) ip ve port adreslerini kullanarak yönetim paneline ulaşırız.

Bu web panelleri ile cihazın her türlü ayarı yapılabilir (Servis sağlayıcı parametreleri, yerel ağ adresi atama, DHCP havuzu oluşturma, port yönlendirme, DMZ oluşturma, filtreleme vs.) Cihaza yerel ağdan veya internet ağından aynı şekilde erişmek mümkündür. Yerel ağ içinden erişirken mutlaka cihazın yerel ağ adresi kullanılmalıdır. İnternetten erişirken cihazın internetteki bacağına atanmış gerçek ip adresi kullanılmalıdır.

Cihaza bağlanırken, eğer ilk defa kuruyorsanız yönetim paneline girmek için önceden kullanıcı adı ve parola bilgilerine sahip olmanız gerekir. Bu parola ve kullanıcı adı cihazınızın kullanım kitapçığında mutlaka belirtilmiştir ve varsayılan şifre ve kullanıcı adı (default password and username) olarak adlandırılır.  İlk defa varsayılan parola ile giriş yaptıktan sonra kendi kullanıcı adı ve parolanızı tanımlayabilirsiniz. Doğrusu bu iş mutlaka yapılması gerekenler arasındadır. Aksi takdirde varsayılan bilgilere sahip olan birisi cihazınızın yönetimini eline geçirebilir.

Cihazınıza parola verdikten sonra unutmaktan korkmayın. Bu olduğunda cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Fabrika ayarlarına döndürmek için cihazınızın bir yerinde mutlaka iğne deliği şeklinde bir sıfırlama düğmesi vardır. Fabrika ayarları yüklendiğinde varsayılan parola ve şifreniz tekrar kullanıma girmiş olur. Cihazın kitapçığını da kaybettiğinizi varsayarsak varsayılan kullanıcı adı ve parolaya ihtiyacınız olacaktır. Cihazınızın şifre bilgisini şu adreslerden öğrenebilirsiniz:

http://www.cirt.net/cgi-bin/passwd.pl
http://phenoelit.darklab.org/cgi-bin/display.pl

Tekrar belirteyim cihazınızın varsayılan şifresini mutlaka değiştirmelisiniz. Kötü niyetli birisi yukarıdaki adresleri kullanarak modeminizin  yönetimini ele geçirebilir.

Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.