CSI Kamera Modülü ve Uygulamaları

Raspberry Pi sahip olduğu CSI (Camera Serial Interface) konnektörü ile CSI arabirimli kameraların bağlanmasını mümkün kılar. CSI arabiriminden bağlanan kameralar ham veri sağladığından (herhangi bir kodlama yapmadan) görüntünün işlenmesi görevi GPU tarafından yerine getirilir.

Raspberry Pi’ın CSI (Seri Kamera Arayüzü) konnektörü

Raspberry Pi’ın CSI konnektörüne bağlanmak için üretilmiş birçok kamera vardır ve bu kameralar genel olarak kullandıkları sensörün çözünürlüğü, lensinin görüş açısı ve gece görüşü özellikleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Aşağıdaki görselde Raspberry Pi için üretilmiş bir CSI kamera gözükmektedir. Kamera modülünü kullanarak fotoğraf kareleri ve videolar çekebilirsiniz. Hatta sabit zaman aralıkları ile çekilen fotoğraf karelerini birleştirerek time-lapse videolar oluşturabilirsiniz. Time-lapse videolar tamamlanması günler, hatta haftalar süren uzun olayların ya da yavaş hareketli nesnelerin hızlandırılmış bir görüntüsünün elde edilmesini sağlar. Örneğin bir çiçeğin açışı, bitkinin büyümesi veya bir inşaatın yapım sürecini kaydetmek vb.

Raspberry Pi’ın kamerası, bir ortamın güvenliğini ya da izlenmesini sağlamak için de kullanılabilir. Kameranın kaydettiği görüntü verilerini, çalınma ihtimaline karşı uzak bir internet konumuna yükletebilir, uzaktan canlı olarak izleyebilir ya da sadece hareket algılandığında kayıt yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bir başka ileri düzey örnek de yüz tanıma ya da araç plaka tanıma uygulamalarıdır. Raspberry Pi tüm bu işleri gerekli kütüphane ve araçlar yüklendiği takdirde kolayca yerine getirebilir.

Raspberry Pi Zero kartlarında da mevcut olan CSI konnektörü, küçük boyutları ve düşük enerji tüketimi ile bir IP-CAM uygulaması için oldukça uygundur. Bu anlamda Raspberry Pi yukarıda bahsedilen yazılımsal esnekliklerin uygulanabileceği güçlü bir IP-CAM çözümüne dönüşebilir. Aşağıdaki fotoğrafta CSI konnektörüne bir kamera bağlanmış Raspberry Pi Zero W bilgisayarı gözükmektedir.

Bir CSI kameranın Raspberry Pi Zero W bilgisayarına olan bağlantısı

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.