CSI Kamera ile HD Görüntü Kaydetmek

Video kaydı yapmak için raspistill aracının ikiz kardeşi olan raspivid aracı kullanılabilir. Araç ile raspistill’e benzer olarak pozlama ve renk ayarlarını aynı seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz. raspivid varsayılan olarak h264 video sıkıştırma algoritmasını kullanarak kayıt yapar. H264, MPEG-4’e göre 2 kata yakın yüksek sıkıştırma ve daha akıcı bir oynatma sunar. 10 saniyelik bir video kaydı oluşturmak için raspivid aracını aşağıdaki gibi çalıştırabilirsiniz:

Eğer grafik masaüstü kurulu ise kayıt sırasında bir ön izleme penceresi de görüntülenecektir. Kamera görüntüsünü oynatmak için omxplayer’ı aşağıdaki gibi çalıştırabilirsiniz:

Aşağıdaki örneklerde farklı kayıt seçenekleri ile kayıtlar yapılmış ve dosya boyutları karşılaştırılmıştır. İlk örnekte çözünürlük 640×480 piksel yapılmış, ikinci örnekte aynı çözünürlükte bu sefer saniyede 60 kare (Frame Per Second) kayıt yapılmıştır. Son örnekte ise bitrate değeri 1MBit olarak ayarlanmıştır.

Raspistill veya raspivid aracı ile kamera modülünü kullanabilmek için, sonraki başlıklarda anlatıldığı üzere RPCWI gibi kamerayı kullanan diğer servislerin devre dışı olması gerekir. Aksi durumda araçlar “Failed to create camera component” gibi bir hata mesajı görüntüler. RPCWI sistemden kaldırmadan web arabiriminden sadece “Stop Camera” düğmesine tıklatarak, kamerayı serbest bırakıp diğer uygulamaların kullanımına hazır hale getirebilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.