C++ dosya şifreleme programı

Üniversite zamanlarında (2002) ödev olarak yazdığım bir dosya şifreleme programı daha (Okocas Encoder)… O zamanlar ne çok seviyormuşum şifrelemeyi. Demek ki o zaman da gizlenmesi gereken dosyalarım varmış :) Şimdi TrueCrypt saolsun.  C++ kaynak kodlarını da paylaştığım bu program DOSBox’a ihtiyaç duyuyor ve daha önce burada paylaştığım Assembly programı ile benzer mantığı kullanıyor yani Xor.

win32_oen_cpp

Bu programında sözünü ettiğim Assembly programımdan farklı olarak  başlık ekleme özelliği var. İçeriği tamamen şifreledikten sonra dosyanın başına aynı türde sabit bir dosya ekliyor. Böylece dosyanın şifrelenmiş  olduğu belli olmuyor. Örneğin bir resim dosyasını şifreledikten sonra bir resim görüntüleyici ile açmaya çalıştığınızda bozuk dosya mesajını alırsınız. Bu olumsuz durumu önlemek ve hem de dosyayının şifrelendiğini gizlemek için herhangi bir resmi dosyanın başına yazıyoruz. Böylece resim görüntülendiğinde hata mesajı alınmıyor bu resim görüntülenmiş oluyor. Benzer şekilde şifreli bir exe çalıştırılmak istendiğinde de dosya şifrelenmiştir mesajı veya sahte bir uyarı görüntüleyebiliyorsunuz. Tabi asıl dosya girilen parolaya göre Xor  ile şifrelenmiş durumda. Başlık ekleme özelliğ isteğe bağlı. Bu özellik seçime bağlı olarak BMP, DOC, EXE, GIF, ZIP vb. popüler formatlar için geçerli.

[Yükleme bulunamadı.]

Diğer ödev programlar için eski siteme (okoca.cjb.net) bakabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.