Autodialer: Robotic Brute Forcer

Hemen herkes bir kere olsun şifresini unutmuştur. Word dökümanının şifresi, e-posta hesabının şifresi hatta işletim sisteminin giriş şifresini bile. Bunların hepsi için şifreyi kaldırma veya kurtarma şansınız vardır.

Dökümanınız için kaba kuvvet (brute force) kurtarmayı kullanmaktan başka şansınız yok (MS Ofis 97 ve öncesini kullanmıyorsanız), bu tür programlar olası bütün şifreleri bilgisayar hızını kullanarak deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışırlar. Şifrenin kurtarılıp kurtarılamayacağı veya ne kadar zamanda kurtarılacağı tamamen şifrenizin uzunluğuna ve içerisindeki karakterlerin çeşidine bağlı.

E-posta hesabınızın şifrenizi unuttuysanız hemen hemen tüm ciddi e-posta hizmeti veren sitelerde var olan "Parolamı unuttum" fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bunu kullandığınızda, hesabınızı oluştururken tanımladığınız gizli sorunuz veya diğer bazı bilgileri sorulacaktır. Doğru cevapladığınız takdir parolanızı sıfırlamanıza izin verilecektir. Bu açıdan e-posta hesabı oluştururken hangi bilgileri girdiğinizi hatırlamanız önemli. Eğer bu aşamayı gerçekleştirmeyi başaramazsanız bile site yönetimi veya destek servisi ile iletişime geçme şansınız var..

Yukarıda açıkladığım word dökümanlarında olduğu gibi arşivlerin de (örn: rar, ace, zip) şifresini kaldırmak mümkün değil. Burada da deneme yanılma yöntemini kullanmak zorundasınız.

İşletim sisteminizde ise durum biraz daha farklıdır (Windows veya Linux için) isterseniz şifrenizi kurtarmayı, dilerseniz  de şifrenizi sıfırlamayı tercih edebilirsiniz. Bu iş için Hiren Boot CD içerisindeki programlar oldukça yararlı.

Bu kadar ek bilgiden sonra gelelim asıl konumuza. Ya unuttuğunuz şifre değerli eşyalarınızı veya paranızı sakladığınız çellik bir kasaya aitse. Ne yaparsınız ? Bir ihtimal şifrenizi hatırlamaya gayret ederek, çeşitli denemelerde bulunabilirsiniz. Ama sonuç değişmeyecek bir türlü kasınızın şifresini hatırlayamıyorsunuz. Sanırım bu durumda bir çilingir çağırmayı kasanızın kilit mekanizmasını feda etmek uğrana da olsa düşüneceksiniz. MIT’den iki öğrencinin başlarına böyle birşey gelmiş olacak ki bu projeyi gerçekleştirmişler.

Bu çalışma unutulan kasa şifrelerini deneme yanılma yoluyla bulmaya calışan ufak bir robottan ibaret. Olası şifreler veya belirli bir sırada tüm şifre kombinasyonları denenerek, kasa kapağının açılıp açılmadığı test ediliyor. Çevirmeli kiilit kolunun üzerine tutturulan çevirici mekanizma bir diz üstü bilgisayardaki yazılım tarafından yönetiliyor.

Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.