xively ile Pi’nin durumun uzaktan takip etmek

cloud-computing

xively.com bir uzaktan ölçümleme ve monitoring servisi. Cron‘a ekleyeceğimiz phyton betikleri ile Raspberry Pi’nin ram, cpu, disk kullanım ve sıcaklık durumunu uzaktan canlı olarak takip etmek için kullanabilirsiniz. xively verileri kolayca analiz edebilmek için değişken zaman aralıkları için grafiklere dönüştürüyor. Aşağıdaki resimleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Xively’nin android uygulamaları ile mobil aygıtlarınızdan da takip edebilirsiniz. Örneğin Trigger özelliğini, CPU sıcaklığı yada CPU yükü belirlediğiniz bir değere ulaşınca, veya disk alanı azalınca  SMS ve E-posta ile haber verilmesini sağlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır

Öncelikle xively.com‘a üye olarak buradan bir cihaz tanımı yapıyoruz. Daha sonra yeni eklediğimiz cihazın sayfasından Add Serial Number düğmesine tıklatarak, Manually sekmesinden cihazımıza bir kimlik numarası tanımlıyoruz (herhangi bir şey girilebilir, daha önce girilen bir seri numarası ile çakışmaması yeterli) Daha sonra cihazımızın sayfasından oluşturduğumuz seri numarasına tıklayarak Feed sayfasına ulaşıyoruz. Feed sayfasının sağ alt kısmında yer alan Devive Feed ID (1276296768 gibi bir sayıdır) ve API KEY‘i (4l24WpiCqiOoqLa17dLPo08ADlKuK6nJeGq4eynU6KBXpTBY gibi bir numaradır) bir kenara not alıyoruz. Device ID ve API KEY’i python betiklerimiz içinde belirteceğiz.

 

Yapılandırma Nasıl

Scripts adında bir dizin oluşturarak aşağıdaki python betiklerini ayrı birer dosya olarak kaydedin ve aşağıdaki gibi bir crontab girdisi oluşturun (sudo crontab -e komutunu kullanabilirsiniz)

xively_crontab

Sıcaklık Bilgisini Güncelleme

Disk Kullanım Bilgisini Güncelleme

RAM Kullanım Bilgisini Güncelleme (Free, Used, Buffer)

CPU Kullanım Bilgisini Güncelleme (1dakika, 5dakika ve 15dakikalık ortalama kullanım verileri)

Xively Grafikleri

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.