Tankado.com

www.kampanya.org.tr

Türk Telekom özelleştirme ihalesi geçen günlerde yapıldı. Öyle anlaşılıyor ki; Türk Telekom 5-6 ay içinde yabancı bir özel sektör kuruluşunun yönetimine girecektir.

Yıllardır yeni işletmecilere çalışma olanağı vermemesine göz yumulan Türk Telekom bu haliyle özelleşirse, Devlet tekeli olmaktan çıksa da yabancı özel sektör tekeli haline dönüşecektir.

Bugün Telekomünikasyon alanında bir yol ayrımındayız. Türk Telekom’un özelleşmesi, yerli özel sektörün önünün derhal açılıp serbestleşmenin sağlandığı bir ortamda büyük bir fırsat da olabilir; özel sektör tekeline geçiş de olabilir.

Bugüne kadar "Türk Telekom yüksek fiyata satılsın" diyerek yerli girişimcilerin önünü tıkayan engellere göz yumuldu. Yerli girişimcilerin getirdiği her yenilik Türk Telekom’un tekel gücüyle engellendi.

Yerli internet ve telefon şirketleri hizmet sunamaz hale getirilirken, Türk Telekom bu hizmetleri ancak yıllar kaybedildikten sonra getirebildi. Ülkemizde üretim ve araştırma – geliştirme çabaları gelişemedi. Hem yerli girişimciler hem de yurttaşlarımız geç gelen/güç gelen hizmetlere yüksek bedeller ödedi.

Bugün bu bedellerin artarak devam etme tehlikesi bulunuyor. Bu tehlike, devlet tekelinin yerini özel yabancı tekelin alması tehlikesidir.

Bu tehlikeyi önlemenin ve özelleşmeyi büyük bir atılım fırsatı haline getirmenin yolu, Türk Telekom’la rekabet edecek yerli firmaların önünün artık açılmasıdır.

Yerli internet ve telefon firmalarını Türk Telekom’a mahkum olmaktan kurtarmanın yolu, yeni altyapılarla rekabetin sağlanmasıdır; yeni altyapı rekabeti sağlamaktır.

Bu amaçla yapılacak işler şunlardır ;

Rekabet, kalite, ucuzluk, istihdam ve üretim için, tüketici yararı için serbestlik istiyoruz.

Devlet Tekeli’nden Yabancı Özel Sektör Tekeli’ne geçmek istemiyoruz.

Altyapı tekeline karşı, altyapı rekabeti istiyoruz. Kablo TV ve diğer altyapı lisanslarının derhal verilmesini istiyoruz.

Böylece, Türk Telekom el değiştirmeden önce, serbestleşmenin yolu açılmış olacaktır.

Böylece ülkemizi teknoloji çağına taşıyabiliriz.

http://www.internetime-dokunma.com/

Exit mobile version