www.kampanya.org.tr

Türk Telekom özelleştirme ihalesi geçen günlerde yapıldı. Öyle anlaşılıyor ki; Türk Telekom 5-6 ay içinde yabancı bir özel sektör kuruluşunun yönetimine girecektir.

Yıllardır yeni işletmecilere çalışma olanağı vermemesine göz yumulan Türk Telekom bu haliyle özelleşirse, Devlet tekeli olmaktan çıksa da yabancı özel sektör tekeli haline dönüşecektir.

Bugün Telekomünikasyon alanında bir yol ayrımındayız. Türk Telekom’un özelleşmesi, yerli özel sektörün önünün derhal açılıp serbestleşmenin sağlandığı bir ortamda büyük bir fırsat da olabilir; özel sektör tekeline geçiş de olabilir.

Bugüne kadar "Türk Telekom yüksek fiyata satılsın" diyerek yerli girişimcilerin önünü tıkayan engellere göz yumuldu. Yerli girişimcilerin getirdiği her yenilik Türk Telekom’un tekel gücüyle engellendi.

Yerli internet ve telefon şirketleri hizmet sunamaz hale getirilirken, Türk Telekom bu hizmetleri ancak yıllar kaybedildikten sonra getirebildi. Ülkemizde üretim ve araştırma – geliştirme çabaları gelişemedi. Hem yerli girişimciler hem de yurttaşlarımız geç gelen/güç gelen hizmetlere yüksek bedeller ödedi.

Bugün bu bedellerin artarak devam etme tehlikesi bulunuyor. Bu tehlike, devlet tekelinin yerini özel yabancı tekelin alması tehlikesidir.

Bu tehlikeyi önlemenin ve özelleşmeyi büyük bir atılım fırsatı haline getirmenin yolu, Türk Telekom’la rekabet edecek yerli firmaların önünün artık açılmasıdır.

Yerli internet ve telefon firmalarını Türk Telekom’a mahkum olmaktan kurtarmanın yolu, yeni altyapılarla rekabetin sağlanmasıdır; yeni altyapı rekabeti sağlamaktır.

Bu amaçla yapılacak işler şunlardır ;

  • Altyapı Rekabeti Artık Başlasın
    Türk Telekom altyapısının en önemli alternatifi Kablo TV altyapısıdır. Çünkü Kablo TV altyapısı üzerinden sadece TV değil hızlı internet ve telefon gibi diğer hizmetleri de vermek mümkündür.
    Telekomünikasyon Kurulu’nun Kablo TV lisansını verme kararı, 5 aydır Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı işlemi beklemektedir. Artık bu bekleme sona ermeli ve hazır olan altyapı, hizmete sokulmalıdır.
    Bu konuda hiçbir engel yoktur.
  • Telekomünikasyon Kurulu’nun altyapı kurma ve işletme lisanslarının vakti geldi geçiyor. Yeni Altyapı Lisansları verilmelidir.
  • Türk Telekom altyapısı milli altyapımızdır; bu altyapıdan, bütün uygar ülkelerde olduğu gibi tüm işlemecilerin engelsiz yararlanması gerekir. Yetki Telekomünikasyon Kurulu’ndadır ve zaman gelmiştir.
  • Türk Telekom artık, Rekabet Kurulu’nun ve Telekomünikasyon Kurulu’nun kararlarına uymalı, kavga/tartışma ve mahkemeler yerine, uygarca rekabet ve yardımlaşma ortamının kurulmasına katkı sağlamalıdır.

Rekabet, kalite, ucuzluk, istihdam ve üretim için, tüketici yararı için serbestlik istiyoruz.

Devlet Tekeli’nden Yabancı Özel Sektör Tekeli’ne geçmek istemiyoruz.

Altyapı tekeline karşı, altyapı rekabeti istiyoruz. Kablo TV ve diğer altyapı lisanslarının derhal verilmesini istiyoruz.

Böylece, Türk Telekom el değiştirmeden önce, serbestleşmenin yolu açılmış olacaktır.

Böylece ülkemizi teknoloji çağına taşıyabiliriz.

http://www.internetime-dokunma.com/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.