SQL ile tekrarlı kayıtları silmek

MySQL tablosundan tekrarlı kayıtların nasıl silineceği hakkında bilgi vereceğim. Tekrarlı kayıtları silmek disk alanından kazanmayı ve sorguların daha hızlı çalışmasını sağlar.

1. Yöntem

Bu yöntemde tekrarsız kayıtlar sorgulanarak yedek bir tabloya aktarılır, daha sonra ana tablo silinerek yadek tablonun adı ana tablo ile aynı yapılır. Öncelikle ana tablodan (tablo1) distinct kelimesi ile benzersiz kayıtlar listelenir. Distinct ifadesi tekrar eden kayıtları listelemez sadece birbirinden farklı kayıtlar getirilir. Geelen kayıtlar yeni bir tabloya kaydedilerek eski ktablo silinir. Sonuçta tekrarlı kayıtların ayıklandığı bir tablo elde edilmiş olur. Bu şöyle yapıyoruz:

[/crayon]

Bu örnekte alan_adi1 isimli alana göre tekrarlı kayıtlar guruplanarak tek kayıda indirgeniyor ve dönen sonuçdan yeni_tablo isminde bir tablo oluşturuluyor. Tekrarlanan satırları tanımlamak için birden fazla alan da kullanılabilir.

[/crayon]

2. Yöntem

Bu kodu benim için oluşturan Emin Kadıoğlu dostuma teşekkür ederek kodu vermek istiyorum.

[/crayon]

SQL kodunu denemek için aşağıdaki veri yapısını kullanarabilirsiniz.

[/crayon]

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“SQL ile tekrarlı kayıtları silmek” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.