Sesi Sürekli Olarak Kaydetmek

Alsa araçlarına alternatif olarak SoX, ses kaydetme amacıyla da kullanılabilir.

Yukarıdaki komut 1 numaralı ses kartından saniyede 44100 örnek alarak mp3 biçimli olarak 1.mp3 dosyasına kaydedecektir. Kayıt süresini ayarlamak için trim seçeneğinden yararlanılabilir. Trim seçeneği ile sesin başından itibaren ne kadarının kırpılacağı ve bu kırpılmadan sonra ne kadar süre kayıt yapılacağı tanımlanır. Aşağıdaki komutu inceleyelim:

trim seçeneğinden görebileceğiniz gibi; bu komut çalışmaya başladıktan 3 sn. sonra kaydetmeye başlar ve toplam 5 sn. boyunca kayıt yapar. Böylece 8 sn.’lik sürenin ilk 3 sn.’si kırpılmış (trim) olur. Ne kadar sürenin kırpılacağı ya da ne kadar süre kayıt yapılacağı 00:00:00 (saat:dakika:saniye) biçiminde verilebileceği gibi toplam saniye olarak da verilebilir. Örneğin:

Sürekli olarak kayıt yapmak gerektiğinde; çok büyük boyutlu dosyalar ortaya çıkabilir. Büyük boyutlu dosyaları bir yerden bir yere taşımak ve onlarla çalışmak zor olabilir. SoX’a aşağıdaki gibi newfile ve restart direktiflerini vererek kaydın dosyalara bölünmesini sağlayabilirsiniz:

Böyle bir kaydın sonunda aşağıdaki gibi sıra numaralı dosyalar oluşturulur:

Kayıtın, sıra numaraları yerine tarih ve saat bilgisi ile adlandırılmasını isterseniz dosya adı yerine aşağıdaki örnekteki gibi date yazabilirsiniz:

Uyarı: Uzun bir kayıt yaparken kaydın durmaması için normalde terminal penceresinin ya da uzak bağlantının sürekli açık kalması gerekir. Aksi durumda oturum kapanacağından, kayıt yapan program da sonlanır. Bu durumu önlemek için, tmux aracı ile bir terminal oturumu oluşturabilir, istediğiniz zaman bu oturuma bağlanabilirsiniz (attach). Açtığınız bash oturumu, tmux oturumu içinde var olacağından kapanmayacaktır. Tmux oturumu oluşturmak ve yönetmek ile ilgili olarak “Kullanışlı Araçlar” adlı bölümde yer alan TMuX başlığına bakabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.