Çalışan programı silmek

Çalışan bir programın kendi dosyasını silebilmesi çalışan başka bir programınkini silmesinden daha kolaydır. Belki de bu konuda denemelerde bulunmuş olanlar vardır. Windows işletim sistemi, çalışan programların diskteki dosyalarını sadece okunabilir olarak ayarlar. Programın dosyasını silmek için burada anlatılan birçok yöntemin yanında pek pratik olmayan ama kesin sonuç verdiğinden dolayı kullanmayı tercij ettiğim yönteme göre; Programın kendini silen bir batch (.bat – [toplu işlem dosyası]) dosya oluşturur. “kendinisil.bat” dosyasının içeriğinde aşağıdaki iki satır komut yer alır;:

del program.exe
del kendinisil.bat

Çalışan programın kendini silmesi için yapması gereken tek şey, çalışmasını sonlandırmadan önce “kendinisil.bat” dosyasını bir kez çalıştırmaktır. Batch dosyası  ms-dos komut sistemi altında çalıştırıldığından icraya başlaması biraz zaman alır, bu arada da işletim sistemi asıl programın çalışmasını çoktan sonlandırmıştır. Batch dosyası yerine getireceği son işlem olan kendini silme işini gerçekleştirmeden önce çalışması biteceğinden bu aşamada da silme işlemi sonuçlandırılır.

Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.