PAD: Portable Application Description

PAD (Portable Application Description), ADP (Association of Shareware Professionals) tarafından desteklenen taşınabilir uygulamaların künyesini hazırlamak için tanımlanmış bir XML standardıdır. PAD yazılım geliştiricilere ürünlerini ve özelliklerini internetteki çeşitli web sitelerine sunmak için bir standart sağlıyor. PAD ‘i destekleyen web sitelerine programınızın PAD dosyasını kolayca gönderebilir, her seferinde farklı sitelere bilgileri yeniden girme zahmetinden kurtulabilirsiniz.

Bir XML dosyası olan PAD de olması gereken alanları buradan inceleyebilirsiniz. PAD dosyası oluşturmak için çok sayıda yazılım da mevcut. Bunlardan ASP’nin sağladığı PADGen isimli yazılım ücretsiz ve PAD formatına uygun desteği veriyor.

PAD dosyanızı oluşturduktan sonra yazılımları indeksleyen download sitelerine göndermek çok kolay. Bazı sitelere PAD dosyasını bir form aracılığıyla gönderebilirken bazıları da pad.xml dosyanızın URL adresini girmenizi isteyebiliyor. Ayrıca PADexpress gibi bir programı kullanarak bu işi yüzlerce yazılım indirme sitesi için otomatik olarak yaptırabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.