Mars Belgeseli

Şu sıralar Marsa yolculuk haberleri aldı başını gidiyor. Güneş sisteminde ki 4. gezegen mars’ta bir koloni kurma çabası sürüyor. Uzmanlar bunun 10-20 yıl sonra gerçekleşmeye başlayabileceğini ancak dünya teknolojisinin o zaman elvereceğini açıklıyor.

Mars’ın atmosfer’i %90 oranında karbondioksitle doludur. Bu da o atmosferde boğulmamıza neden olabilir. Fakat bilim adamları geliştirdiği bir düzenek sayesinde insan için uygun miktarda oksijenin dengelenmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda bu düzenek Mars gezegeninde su üretebiliyor. Dünya’da yapay Mars atmosferlerinde denendi ve çalıştı.
Geçenlerde Fox News’te yayınlanan bir haberde ünlü Kozmoloji dergisi Journal of Cosmology’de yayınlanan bir makale sonrası 400 kadar insanın geri dönüşü olmayacak bir Mars kolonisi kurma girişimine gönüllü olduğu yazıldı. Garipsemiyorum değil. Makale’de özel bir şirketin Mars’ı kolonileştirebileceği yazıyordu. İnsanlar makale’yi gerçek zannedip başvurularda bulunmuş olmalı ki dergi yazarları ilk etapta gelen e-posta’ları şaka zannettiler. Daha sonra insanlar samimiyetle bunun nedenlerini sıralamaya başlayınca gerçek olduğunu anladılar.

Mars’ta Kolonileşmek

Peki siz? Geri dönüşü olmayacağını bildiğiniz halde henüz kendisi hakkında çok iyi bir bilgi sahibi olmadığımız bir gezegene gitmek ister miydiniz?
Açıkçası ben istemezdim. Yani geri dönüşü olmasını isterdim. Çünkü dünya her ne kadar insanoğlu mahvetmeye çalışsa da hâlâ çok güzel. O’nu ancak cennetle değişebilirim.

Mars’ta koloni kurmak

Mars’ta kurulan koloni ilk etapta cam’dan bir akvaryum içerisinde olmayabilir. Yani hayal ettiğiniz gibi şeyler beklemeyin. Bilakis şimdiye kadar yapılan mars yolculuğu sistemlerine bakarsak Mars’ın güçlü fırtınalarına dayanıklı yapılar düşünülüyor. Yiyecekler için oluşturulan yapay atmosferde sera olacaktır. Mars’a yolculuk 9 ay sürecek. Bu da dünya ile yaklaştığı en kısa mesafeden. İniş çok zorlu oluyor ki Mars’a gönderilen 3 robottan 2 tanesi enkaz haline geldiği bilinir.
Fakat şunu düşünüyorum. Mars’a gitmek için Türkiye’nin bazı çalışmalar yapması gerekiyor. Çünkü Amerika’da bilim gizlidir çoğu zaman. Şeffaf yapı hâlen tam oturabilmiş değil ve biliyorum ki orada bazı şeyler var. Yani Dünya’ya geldiğiniz gibi en zengini olabileceğiniz şeyler.
Geçen gün Mars ile ilgili izlediğim bir National Geograpy belgesel’i izlemenizi tavsiye ederim;

Kaynak: http://www.teknove.com/mars-yolculugu-2087.html

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Mars Belgeseli” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.