Hangi Linux Dağıtımını Kullandığınızı Öğrenin

Bazen yanlış olmasına rağmen Raspberry Pi OS bir işletim sistemi adı olarak anılır. Aslında Raspberry Pi OS, Linux çekirdeğini kullanan bir Linux dağıtımının adıdır[1]. Bir Linux dağıtımı, Linux çekirdeğinin yanında GNU araçlarıyla birlikte, bazen de bir grafik pencere yöneticisini de içeren bir yazılımlar bütünü olarak düşünülmelidir. Dünyada Raspberry Pi OS gibi yüzlerce Linux dağıtımı vardır. Her dağıtım aynı Linux çekirdeğini kullanmasının yanında farklı görevler için özelleştirilmiş araçlara ve bir yapılandırmaya sahiptir. Kullandığınız sistemin hangi dağıtım olduğunu öğrenmek için aşağıdaki komuttan faydalanabilirsiniz.

/proc/sys/kernel/osrelease dosyası da kullanılan Linux çekirdeğinin sürüm numarasını tutar:

Ayrıca hostnamectl aracı da sistem bilgilerini görüntülemek için kullanılabilir. systemd altyapısının araçlarından biri olan hostnamectl, çoğu Linux dağıtımında standart olması nedeniyle tercih edilir.

hostnamectl aracıyla yerel bilgisayarın veya uzaktaki bir bilgisayarın adını da ayarlayabilirsiniz. Kullanım bilgisi için -h seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Son olarak, lsb_release aracı ile dağıtıma özel bilgiler görüntülenebilir. Aşağıdaki komut çıktısını inceleyin:

Hali hazırda kurulu bir işletim sisteminiz varsa kurulum tarihini aşağıdaki komutlar ile görüntüleyebilirsiniz.


[1] Linux dağıtımları – https://goo.gl/WeWfP2

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.