Hangi Linux Çekirdeğini Kullandığınızı Öğrenin

Linux[1], Raspberry Pi OS’un çekirdeğini oluşturan yazılımın adıdır. Çekirdek, bellek, işlemci ve giriş çıkış birimleri gibi bileşenlerin etkin şekilde idare edilmesini sağlayan esas yazılımdır. Linux çekirdeği 1991 yılında Finlandiyalı bir bilgisayar öğrencisi olan Linus Torwalds tarafından yazılmaya başlandığından beri çok yol almıştır. Linux çekirdeği programcılık açısından en üst seviye tekniklerin kullanıldığı, ortak akılla yazılmış, çok başarılı bir mühendislik projesi örneğidir. 30 yıla yaklaşan geliştirme sürecinde birçok bağımsız programcı tarafından Linus Torwalds’ın liderliğinde geliştirilmeye devam edilen çekirdek, şu anda 15 milyon satır program kodundan oluşmaktadır. Bu haliyle Linux çekirdeğinin değerinin 4 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Dileyen herkesin birkaç Megabyte’lık bir dosyada böyle değerli bir yazılıma ve birikimine sahip olabilmesi Açık Kaynak Kod felsefesinin bir sonucudur. İnsanlık var olduğu sürece bu değer de var olmaya devam edecektir.

Dilerseniz Linux çekirdeğini kernel.org adresinden indirip Raspberry Pi OS gibi kendi Linux dağıtımınızı da yaratabilirsiniz. İşletim sisteminizin kullandığı çekirdeğin sürüm numarası, derlenme tarihi ve platform bilgilerini (arm)  görmek için uname komutundan faydalanabilirsiniz:

a.x.y şeklinde belirtilen çekirdek sürüm numaralarında y bulunulan seviyeyi, x gelişim aşamasını gösterir. Tek sayılı x’ler geliştirme aşamalarını, çift sayılı x’ler ise kararlı ve güvenilir Linux çekirdeklerini gösterir. a ise değişik Linux sürümlerini belirtir.[2]

Linux çekirdeğinin mimari detayları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Nazım Koç’un Gömülü Linux Sistemleri adlı eserini okumanızı şiddetle tavsiye ederim.


[1] Linux İşletim Sistemi – https://tr.wikipedia.org/wiki/Linux

[2] Linux çekirdek sürüm numaraları – http://web.deu.edu.tr/doc/lis/lis-1.html

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.