GoDaddy’den taşınmanın vakti gelmiş

yoluna_git_godady

Uzun yıllardır kullandığım godaddy’den taşınmanın vakti gelmiş. Kira süresi dolan domain’lerimden birini uzatmak için godaddy’nin paneline girdiğimde org uzantılı domain’im için 37TL isteyen godaddy artık promosyon kodlarını da kabul etmiyordu.

Domain süre uzatma için domain club diye bir ürün çıkartmışlar buna aylığı 15TL’ye üye olursanız domain’lerinizi 9$ karşılığında uzatmanızı sağlıyorlar. Açıkça şark kurnazlığı. Düşük fiyatlarla domain’leri kendilerine çekip domain transfer’den haberi olmayan üyeleri tırtıklama çabası sadece.

Domain transfer ile domain’lerinizin başka bir firmaya taşıyabilirsiniz. Rekabetin yoğun olduğu bu sektörde godaddy ne yapmaya çalışıyor anlaşılır gibi değil. Neyse kısa bir araştırmadan sonra name.com’un iyi bir alternatif olduğu gördüm. Benzer şekilde indirim kuponları bu site içinde kolayca bulunabilmekte. Taşıma işlemini nasıl yapıyoruz bakalım:

  1. İlk olarak domaininiz kilitli ise kilidini pasif konuma getirin. Kilitli olup olmadığını kontrol etmek için buraya tıklayarak GoDaddy Domain Manager sayfasına gidin. Transfer etmek istediğiniz domainin “Lock” sütununda kilit simgesi sönük şekildeyse kilit pasif konumdadır. Kilit ikonunun üzerine geldiğinizde “Domain is locked” ibaresini görüyorsanız kilit aktiftir. Kilit butonuna tıklayıp açılan küçük penceredeki “Lock Domains” yazısının yanındaki kutucuktan tiki kaldırın ve “OK” butonuna basın. Bu değişikliğin geçerli olması 15 dakika kadar sürecek. Bu şekilde domaini dış transfere açtınız.
  2. Şimdi domainin transferi için GoDaddy’den transfer kodunu (Authorization Code) almamız gerekecek. Bunun için Domain Manager sayfasındayken transfer edeceğiniz domainin isminin üzerine tıklayın. Açılan sayfada Authorization Code alanın karşısındaki Send by Email bağlantısına tıklatın. Transfer kodu domaine bağlı Administrative e-posta adresine gönderilir.
  3. Kodu aldıktan sonra Name.COM Domain Transfer sayfasına gidin. İlgili alana domaininizi ve e-posta adresinize gelen transfer kodunu girin. Domaini sepetinize ekleyip ödemeyi gerçekleştirin.
  4. Ödemenizin ardında, Name.com’dan  ilk olarak 1 ödeme onay e-postası ve sonrasında transfer onayı için e-posta alacaksınız. Transfer onayı için gönderilen e-postadaki Proceed linkini kopyalayıp tarayıcınızda açın ve işlemi onaylayın.
  5. Transfer onayının ardından burdan tekrar GoDaddy Domain Manager’ın Transfers sayfasına gidin. Domain’niniz burada listelenecektir. Eğer domain henüz panele yansımamışsa birkaç dakika bekleyip sayfayı yenileyin. Domaini gördükten sonra tik atıp üstteki Accept butonuna basın. Bu şekilde transfer işlemini kabul ettiğinizi GoDaddy’ye iletmiş olacaksınız.
  6. Transfer işlemini kabul ettikten 1-2 dakika sonra domaininize whois sorgusu yaparsanız whois’de Registrar alanının Name.COM olarak değiştiğini göreceksiniz. Domainin Name.COM’daki hesabınıza yansıması yaklaşık 2 saat sürecek.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“GoDaddy’den taşınmanın vakti gelmiş” için 5 yorum

  1. GoDady kadar illet piç bir firma yok piyasada kaç tane domainimi benden çaldılar 82 dolara kakalamaya çalıştılar. Hatta en ilginci arama yaptığım domainin .com’u satın alınmış gösterip .net almamdan bir hafta sonra merak edip .com domainini kim diye merak ettiğimde .net satın almamdan bir gün sonra GoDady tarafıjndan satın alınmış gözükmesiydi böyle bir çakallık bildiğin suç ya! Bu kadar oç bi firma olamaz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.