DataTables ile PHP Modal Editör Kullanım Örneği

Veri ızgaraları ya da data grid’ler veritabanı tablolarının listelenmesi, filtrelenmesi ve düzenlenmesi amacıyla programlamayı oldukça kolaylaştıran web nesneleridir. Örneğin bir grid ile ürünleri listeletebilir, istediğiniz ürünleri filtreleyebilir ya da sıralayabilirsiniz. Emin Kadığlu dostumun katkıları ile paylaştığım aşağıdakiörnek uygulaması, bu özelliklerin yanında modal form aracılığı ile canlı düzenlemeyi de desteklemesi açısından güzel bir örnek oldu. Ayrıca, bu örnek Bootstrap kullandığından kolayca farklı temalara da uyarlanabilir.

Örnek uygulama çatı olarak datatables ve jquery kütüphanelerini kullanıyor. Datatables listeleme ve filtreleme özelliklerini kullanabilmek için bir PHP betiği sağlıyor fakat modal form ile canlı düzenleme için Datatables Editor eklentisinin satın alınmasını gerektiriyor. Emin dostumun kendi yazdığı editör kısmı da bu anlamda temel ihtiyaçları giderecek özellikte. Aşağıda uygulamanın ekran görüntüsünü ve kodlarını paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.