GMail’den Göndermeyi Geri Al Özelliği (Undo)

Geliştirilmiş yeni Göndermeyi Geri Al özelliği ile artık e-maillerinizi 30 saniyelik süre kadar daha geç gönderebileceksiniz. İsteğinize göre bu alternatifi 10 saniye veya 20 saniye olacak şekilde de değiştirme yapabilirsiniz.

Gmail üyeliğinizin ayarlar bölümünden “Labs” kısmına girin ve “Undo Send” (Göndermeyi Geri Al) seçeneğini aktif hale getirin. Daha sonra genel ayarlar kısmından uygulamaya istediğiniz gibi süre ayarlayın. Bu seçeneği kullanmaya başladıktan sonra e-posta gönderdiğinizde, yanlış bir gönderim yaptığınızı veya dosya unuttuğunuzu fark ettiğinizde anında müdahale edebileceksiniz. Gmail Labs’ın en güzel özelliklerinden biri olan Undo Send daha kapsamlı bir halde artık. Gönderilen postayı normale göre 5 saniye geç atarak, son anda fark edilen hataların ya da eksikliklerin düzeltmesine imkân sağlayan uygulama, artık daha uzun süreli olarak kullanabilecek.

Google’dan genele açık DNS hizmeti

Google bir süre önce genele açık DNS sunucularını hizmete soktu. DNS hizmeti 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 gibi hatırlaması gayet kolay olan adresler üzerinden veriliyor. Google’un DNS hizmetini bilgisayarınızda kullanmak için gerekli ayarlara buradan göz atabilirsiniz.

Google DNS hizmetini hız ve güvenlik sloganlarıyla sunuyor. Hızlı olmasını tamam ama DNS’in güvenli olması nedir diyorsanız buraya göz atabilirsiniz. Bunu kısaca özetlemek gerekirse; DNS sunucular, yanlış IP adresi döndürmesi için korsanlar tarafından çeşitli saldırılara uğrayabilmekte.

Google Code’da yayınlanan proje sayfasının bağlantısı: http://code.google.com/intl/tr-TR/speed/public-dns/

Google hakkında bir komplo teorisi

Google mevcut hizmetleri ve dünya üzerindeki kullanıcı sayısı ile dev bir kişisel veri deposu aslında. O sade ana sayfanın ardında kimbilir neler yatıyor. Filmde anlatılan teknolojiler zaten mevcut, komplo kısmı ise bu teknolojilerin kötü amaçlarla kullanılıp kullanılmadığı. Bu haber Textzone BBS‘den Katana‘nın bildirmesiyle burada. Youtube filmi silmeden önce vdownloader ile bilgisayara kaydetmekte fayda var.

MSN Search’den Reverse IP Lookup hizmeti

IP adresine işaret eden alan ismini getirmeye IP Reverse Lookup adı verilir. Bu bakışı atabilen her işlem o IP adresinde sunumu yapılan tüm web sitelerinin alan isimleri ile onurlandırılır. Bu tür listeleri (DNS sunucularında PTR kaydı olmadığı halde) topluca bulunduran pek fazla bilgisayar yok. Webdeki en kapsamlı liste popüler webhosting.info sitesinden elde edilebilirken aynı zamanda da MSN ‘in yeni arama motoru ile de listelenebiliyor. IP anahtarının kullanılmasıyla, motor indekslediği sitelerin IP adrelesi ile eşleşen siteleri listeliyor.

Yazan: Tankado

Google Trends

Google Trends internette ençok aranan ve heberlerde ençok geçen anahtar kelimelerin trend grafiğini oluşturan bir hizmet. Yaklaşık 3 yıllık bir zamanı kapsayan grafiklerde internet haber sitelerinden ve google’un kendi arama istatistiklerinden derlediği iki ayrı grafik veriliyor. İlk denediğim kelimelerden biri de google. Grafikten gördüğüm kadarıyla 2 yılda kullanım oranı 2 kat artmış, fakat haber kaynaklarındaki haber oranı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Son zamanlarda yahoo‘nun arama motoru da oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Onu da bir kenara not etmekte fayda var.

Google’dan yine, yeni bir hizmet ;)

Bir kaç yıl öncesine kadar arama motoru olarak tanıdığımız google artık birçok konuda internet hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Google hizmetlerine ait link (bağlantı) arşivimden derlediğim bazı bilgiler şöyle:

Bir kaç yıl öncesine kadar arama motoru olarak tanıdığımız google artık birçok konuda internet hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Google hizmetlerine ait link (bağlantı) arşivimden derlediğim bazı bilgiler şöyle:

Okumaya devam et “Google’dan yine, yeni bir hizmet ;)”