Eski 16bit (Real-Mode) MS-DOS programlarını çalıştırın

DOSBox eski MS-DOS programlarını çalıştırmak için kullanılan bir emülatör. 286 ve 386 işlemcili sistemlerde gerçek mod (realmode; Windows’un protected mode bellek mimarisinden önceki hali) çalışmak üzere derlenmiş programlar Windows’un komut isteminde çalışamazlar (protected: korumalı moddan dolayı). DOSBox bu programlar için sanal bir bilgisayar oluşturarak eski DOS programlarınızın çalışmasını sağlıyor.

dosbox

Bir çok işletim sistemi için sürümü olan DOSBox’ı buradan indirip kurduktan sonra, komut satırında mount komutu kullanmanız gerekiyor. Emülatör sanal bir Z: sürücüsü üzerinde çalışıyor. Mount komutu bir sanal sürücü oluşturarak, çalıştırmak istediğiniz programın yer aldığı klasör ile bağlantısını kurmaya yarıyor. Örneğin eski MS-DOS programının Windows’unuzun C:\eski_programlar konumunda olduğunu varsayarsak aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

mount x: c:\eski_programlar

Bu komut emülatör içerisinde x: adında sanal bir sürücü oluşturuyor. Emülatörün komut satırına x: yazdığınızda c:\eski_programlar klasörünün içeriğini göreceksiniz. Artık çalıştırmak istediğiniz exe programın adını yazarak eski MS-DOS programlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.