Dosya Sistemi Hatalarının Açılışta Otomatik Onarılmasını Sağlamak

Raspberry Pi’ın kullandığı dosya sistemi ani elektrik kesintileri veya sistem kilitlenmeleri nedeniyle zarar görebilir. Bunun için Raspberry Pi’ın her açılışında muhtemel dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzeltmek için bir seçenek vardır. Bu seçenek /etc/default/rcS dosyasında yer alan FSCKFIX seçeneğidir. Normalde No (hayır) olan bu ayarı Yes yaparak dosya sistemi hatalarının her açılışta otomatik olarak düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem açılış süresini biraz daha uzatacaktır. Dosyayı root yetkisi ile düzenlemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Dosyadaki diğer seçenekler ise şunlardır:

  • TMPTIME: Geçici dosyaların saklandığı dizin olan /tmp’yi her açılışta temizler.
  • SULOGIN: Açılışta root komut satırı açar (kabuk) açar. Kullanılmadığında 30 saniye bekleyip açılış işlemine devam edilir.
  • DELAYLOGIN: Raspberry Pi’ın açılışı (boot) tamamlanana kadar kullanıcının login olmasına izin vermez.
  • VERBOSE: Açılış mesajlarının detaylı şekilde raporlanmasını sağlar. Raporları dmesg komutu ile görebilirsiniz.

Açılışta dosya sistemi onarımın yapılmasını sağlamanın bir başka yolu da /boot/cmdline.txt dosyasına fsck.mode=force ve fsck.repair=yes seçeneklerini eklemektir. Bu sayede açılışta dosya sistemi taraması yapılacak ve olası tüm onarım sorularına otomatik olarak yes cevabı verilecektir. fsck.mode=force seçeneği gerekli olsun veya olmasın açılışta zorunlu olarak bir dosya sistemi taraması başlattığından açılışın biraz daha uzamasına neden olur. Bu ayar gerekli olmadığında kaldırılmalıdır.

Diğer taraftan, kök dizinde oluşturacağınız /forcefsck isimli bir dosya da aynı işi yapar. Açılışta bir dosya sistemi kontrolü ve taraması başlatır. Tarama gerçekleştirildikten sonra bu dosya silinir. Örneğin:

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.