Delphi’de Scroolbar’ı Kod ile Kontrol Etmek

Delphi’nin bir scrollbar’a (kaydırma çubuğu) sahip TMemo, TListBox, TStringGrid ve TListView gibi birçok nesnesi bulunmakta. Nesnenin içindeki elemanlar nesnenin yüksekliğine sığmadığında otomatik olarak dikey bir  scroollbar oluşturulur. Bu bar ile liste içerisinde hareket edebilirsiniz. Bazen listede istediğiniz bir elemanı göstermek için kaydırma çubuğunu kontrol etmeniz gerekebilir. Aşağıdaki örneklerdeki gibi SendMessage ile nesneye mesaj göndererek listenin istediğiniz konuma kaymasını sağlayabilirsiniz.

SendMessage‘in ikinci parametresi olan WM_VSCROLL (Windows Messsage Vertical Scroll) değerini WM_HSCROLL yaparsanız yatay kaydırma çubuğunu kontrol edersiniz. Bu durumda 3 parametredeki değerler yerine şunları kullanmalısınız: SB_LEFT, SB_RIGHT, SB_PAGELEFT,SB_PAGERIGHT. Tüm WM_HSCROLL parametrelerini görmek için buraya, VM_VSCROLL parametrelerini görmek için buraya tıklayın.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.