Delphi: "Invalid argument to date encode" hatasını gidermek

TIdHttp içinde aniden peydahlanan bu sorun kodun ele aldığı tarih bilgisinin, daha doğrusu tarih formatının önceden varsayıldığı gibi olmamasından kaynaklanıyor. Aslında bu sorunun çözümü için google‘da birkaç farklı yol bulunsa da kod yamalamayı gerektirdiği için bunları tavsiye edemiyorum.

Belirsiz bir nedenden dolayı süpriz olarak ortaya çıkan bu sorunu kütüphaneleri yamalayarak çözmek pek mantıklı değil. Delphi’nin kütüphaneleri eğer güncel bir versiyonunu kullanıyorsanız muhtemelen böcek/kod satırı oranı iyi bir düzeydedir ve sizin yapacağınız müdahalelerin bu oranı artırma potansiyeli yüksek.

Çözüm olarak bilgisayarınızı yeniden başlatıp hatayı tekrar kontrol edin. Sorun muhtemelen yüklediğiniz bir programın windows’un kararlılığını bozduğu geçici bir durumdur.

Başka bir çözüm de Windows’un denetim masasındaki Bölge ve Dil Seçenekleri simgesinden geçerli tarih formatı ayarlarınızın normal olup olmadığına bakın.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Delphi: "Invalid argument to date encode" hatasını gidermek” için bir yorum

  1. aynı sorunu android platformda alıyorum,
    xe8 update1

    Project Project3.apk raised exception class EConvertError with message ‘Invalid argument to date encode’.

    ne önerirsiniz acep :)

    bazende çökertiyor app yi.. exception handling de işe yaramıyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.