Çocuklarımızı programcı olarak büyütmek

Henüz okula başlamadan bilgisayar programlamayı öğrenen bir nesle karşı tüm öğrencilere tablet dağıtırsak şansımız olabilir mi?

Şu anda dünyanın en büyük ekonomik gücüne sahip küresel teknoloji firmalarının hepsinin temelindeçok basit bir mantık yatıyor; bir klavye ile yazılmış bilgisayar kodları.

Çok istisnai durumlar hariç ülkemizde gençlerin bilgisayar kodları ile resmen tanışma dönemi üniversite yıllarında başlıyor. Oysa dünyanın gelişmiş ülkelerinde artık bu süreç neredeyse anaokulu dönemine kadar inmiş durumda.

Code.org küresel dev teknoloji firmalarını kuran Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi isimlerin desteği ile başta çocuklara ve dileyen herkese eğlenceli şekilde programlamayı öğretmek için hayata geçirilmiş bir internet projesi. Şimdi bu projenin çatısı altında Code Studio adında bir uygulama hayata geçirildi.

Code Studio çok basit bir şekilde komutlar vererek Angry Birds karakterleri ile oyun oynarcasınaprogramlamanın temellerini öğrendiğiniz bir platform sunuyor. Bu platform sayesinde çocuklareğleniyor, oyun oynuyor ve farkında olmadan bilgisayar programlamayı öğreniyor.

Ekran-Resmi-2014-09-12-19.32.55-352x198

 

Üstelik bu eğitim sisteminin Türkçe (videolar altyazılı) desteği olduğunu da belirtmek lazım.

Şimdi sorulması gereken soru şu; Henüz çok erken yaşlarda bu tarz uygulamalar ile programlama öğrenen genç bir nesle karşı tüm öğrencilerimizin eline birer tablet versek, tüm sınıflarımızın tahtalarını akıllandırsak ve onları internete bağlasak sizce başarı şansımız ne olur?

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.