Bunun adı yasakçı zihniyettir

Geçen gün DEU (Dokuz Eylül Üniversitesi) Fen Bilimleri Enstitüsü tez arşivinden yüz tespiti üzerine bu güzel makaleyi incelerken acaba neden sadece ingilizcesi yayınlanmış diye düşündüm.

Belki ecnebi dostlarımızı ve onların değerlendirmelerini kendi araştırmacılarımızkinden daha üstün tutuyoruz, ya da bilgiye susamış her Türk vatandaşının akademik düzeyde ingilizce anlayabildiğini varsayıyoruz, ne kadar üzücü… Belki de her zaman eleştirdiğimiz bu güzel vatanın, güzel toprakların güzel insanlarını aslında sevmiyoruz, bari saygı duysak. O da yeter.

Nerden bilelim belkide oranın öğretimcileri, öğrencileri hazıra konmasın, bu tezleri kendi tez ve projelerinde kullanamasın diye böyle düşünmüşlerdir. Öyle bile olsa o öğrencinin kendi vicdanına aittir.Kaldıki tezin kabul görmesi kişinin vicdanı ile değil tez kabul komisyonu sayesinde olacak birşeydir. Tabi ki sözünü ettiğim bu komisyonlar ve diğer mekanizmalar düzgün işliyorlarsa. Herkese açık bu arşivin asıl amacı toplumsal faydaya hizmet etmek olmalıdır. Anadilde eğitim açısından bakarsak, bahis konusu  faaliyetin (arşivi inceleyerek öğrenme, fikir yürütme, halihazırdaki fikri geliştirme ve bunun gibi eylemlerin…) bir öğrenim faaliyeti olmadığını kimse söyleyemez. Peki bu ülkenin anadili İNGİLİZCE MİDİR?

Kendi üniversitemde ingilizce tez arşivinin hiç bir haklı nedenini göremiyorum. Eğer geçerli bir nedeni varsa lütfen biri bana anlatırmı.

Nerden geldim buraya, aslında kapatılan ANet News sunucuları hakkındaki sitemimi dökmek istiyordum. Evet bu sayfada yazılı olan nedenle yıllardır sürekli hizmet veren ANews haber sunucuları mahkeme kararıyla kapatılmış. Sadece altı farklı kanala bazı üyelerin yasalarımıza uygun olmayan mesajlar bırakması nedeniyle tüm sunucu için kapatma kararı verilmiş. İyi gitmeyen ne varsa tümüyle kapatmak ancak kolaycı ve yasakçı bir zihniyetin eseri olabilir. Peki kapatılırken bu altı kanalın dışındaki onlarca kanalı kullanan ve fayda sağlayan onbinlerce kişi ve onları uğradığı kayıp düşünülmüşmüdür? Sanmıyorum. Bu kaybın faturasını kim ödeyecek. Sorun olan sistemi tümden yık/kapat/elden-çıkar zihniyetini kınıyorum. Elbet bu adaleti hak görenlerde birgün o adaletten nasiplerini alacaklardır.

Yasakçı zihniyeti kınıyor, özgürlüklerimizin her geçen gün kısıtlandığı bu günlerde, herkese bol özgürlükler diliyorum.

Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.