Atatürk hakkında bunları biliyormuydunuz?

Atatürkün dünyada basögretmen’ sifatli tek lider oldugunu Bir geometri kitabi yazdigi, Üçgen, açi, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasinin bizzat Mustafa Kemal oldugunu.

Norveççede Atatürk gibi olmak diye bir deyim oldugunu.

"Atatürk" çiçegi'nin adini, çiçegi bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landinin koydugunu ve bu çiçegin tüm dünyada bu isimle üretilip satildigini.

Yunan baskomutani Trikopisin, hiçbir zorlama ve baski olmadan her Cumhuriyet bayraminda Atina'daki Türk büyükelçiligine giderek, Atatürkün resminin önüne geçtigini ve saygi durusunda bulundugunu.

“Mimber” adinda bir gazete çikarttigini ve 52 sayi yayimlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtigini.

Kurtulus Savasinda rütbe alan bir çok kadin askerlerimizin oldugu, dünya tarihine geçen tek bir üstegmenimizin oldugunu, Üsttegmen Kara Fatma’ nin 700 erkek, 43 kadindan olusan bir müfrezenin reiseligine bizzat Atatürk tarafindan atanmis oldugunu.

Bir röportajda Birlesmis Milletlere üye olmayi düsünüyor musunuz?” diye soruldugunda “Sartlarimizi koyariz, kabullerine bagli. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düsünürüz” dedigini ve bunun üzerine BM yasasinin degistirildigini ve üyelige davet edilen ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti oldugunu.

1938’de, General McArthur’un en zor, en problemli, en buhranli döneminde, danisman, senatör ve bakanlarindan olusan yüz yirmiden fazla kisiye; “Su anda hiçbirinizi degil, büyük istidadi ile Mustafa Kemal’i görmek için neler vermezdim” dedigini.

1938’de Atanin ölümünde Tahran gazetesinde yayinlanan bir siirde; "Allah bir ülkeye yardim etmek isterse onun elinden tutmak isterse basina Mustafa Kemal gibi lider getirir" denildigini.

1996'da Haiti Cumhurbaskaninin vasiyetinde, mezar tasina yazilmasini istedigi metinde; "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamis ve uygulamis olmaktan dolayi mutlu öldüm" yazdigini.

2000'de ABD Baskani'nin milenyum mesajinda; '' Milenyumun hiç süphe yoktur ki tek devlet adami Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü o yilin degil asrin lideri olabilmeyi basarmis tek liderdir" denildigini.

2005'de Amerika'nin en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johnsun önerisinin “Türkiye ekonomiyle savasta bir tek Atatürk’ ü örnek alsin yeter” oldugunu.

2006’da ise AB Uyum yasalari geregince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin kaldirilmasinin istendigini.

BILIYOR MUYDUNUZ!

ÖĞRENDİNİZ ŞİMDİ SAHİP CIKINIZ VE BİLMEYENLERE ÖĞRETİNİZ DUYURUNUZ

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.