Adsense Optimized WordPress Themes

Adsense getirisinde reklamların türü, rengi ve yerleşimi önemli bir fark sağlıyor. Sayfa tasarımında gözü ısırmayacak, tam olarak sayfayla bütünleşmiş reklam yerleşimi tıklama oranını ciddi oranda arttırabiliyor. WordPress blog altyapısı olarak en çok tercih edilen scriplerden biri. Bu adreste adsense’in ustaca monte edildiği wordpress temaları yer alıyor.

Reklamlar yerleştirilirken uygulanan ve tıklanma oranını önemli oranda artıran bazı numaralar var. Yatay ve dikey navigasyon menülerine paralel veya menünün devamıymış gibi bağlantı reklamı yerleştirmek. Adsense poliçesinde yasaklanmasına rağmen sütün reklamların üstüne veya hemen yakınına reklamla alakalı izlenimini yaratan ilgi çekici simgeler koymak. Hatta bazen, reklama tıklanmasını telkin eden rica veya emir kipli ifadeler.

Adsense’den getiri sağlayan bir siteye sahip olmanın birçok ön kriteri var. Kişisel fikrime göre, teknik ayrıntıları geçersek bir sitenin hit sağlaması için; öncelikle özgün bir içeriğe sahip olması gerekiyor. Mümkünse belirli bir konuda olmalı. Bu kısım şu yazıda daha iyi anlatılıyor. Sitenin yaşı da önemli. Domain yaşı az olan bir sitenin kısa sürede yüksek ziyaretçi çekmesi pek alışıldık bir durum değil. Site isminin yayılması için uzunca bir süreye ihtiyaç var. Kaliteli bir site, arama sonuçlarında benzerlerinden daha üstlerde listelenir. Kaliteyi sitenin içeriği kadar o siteye diğer kaliteli siteler tarafından verilen bağlantılar da etkiliyor. Kaliteli bir site içi boş ve sıradan bir siteye bağlantı vermez. Teknik detaylarla birlikte arama motorlarının kullandığı yüzlerce bilinen ve bilinmeyen kriter var. Özellikle google bu konuda teşhis yeteneği ve kullandığı yazılımıyla öne çıkıyor. Bilinmeyen kriterleri tahmin etmek için Google’ı indeksleme işini elle yapan gerçek bir insan gibi düşünmek gerekiyor. Yapay zeka tekniklerinin kullanıldığı Google yazılımını anlamanın ve kısa vadede bu anlamdan fayda sağlamanın kolay bir yolu yok. Bugün Google, yazılımını geliştiren ve destekleyen için en az sizin kadar IQ&EQ seviyesine sahip seçkin çalışanlara sahip.

Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.