Zotob Kurtcuğunun Sorumluları Yakalandı

3
37

Zotob kurcuğunu dağıtan kişi yakalandı Cuma günü itibariyle Adana’dan Atilla Ekici adlı kişi Emniyet-Dış İşleri-FBI-Microsoft (Siber suçları öneleme ve araştırma takımı) işbirliği içinde yaptığı bir operasyonla yakalandı. Ekici yazdığı/dağıttığı kurçuğu ile başkalarına ait interaktif bankacılık hesaplarına girerek para transferleri yaptığı gerekçesiyle cuma gecesi Adana’da “interaktif dolandırıcılık yapmak” suçuyla tutuklanmış.

Başka bir haberde, FBI sanal suçlar masası sorumlusuna göre Ekicinin kurtçuğu kendisinin yazmadığını, kurtçuğu yazan asıl kişi olan Farslı Farid Essebar dan para ile satın aldığını ama henüz paranın hangi yöntemle el değiştirdiğini bilmedikleri bilgisi var.

Dünyada birçok özel/kurumsal bilgisayarı etkiliyen bu olay Türkiye’de küresel boyutta işlenmiş ilk suç. Hukuk sürecinin nasıl işleyeceğini, nasıl bir ceza verileceğini çok merak ediyorum. Sanırım zanlı kurtçuğun deneysel bir çalışma sırasında kazayla dış internete sızdığını ve olayda kasıt olmadığını savunacak. Buna rağmen ortada kurtcuğun sebep olduğu para ve zaman kaybı var, ceza alması kaçınılmaz. Bu konudaki gelişmeleri takip edeceğim. İsteyenler bu sayfadan takip edebilirler.

Avrupada ve Amerika kıtasında bilişim suçlarına ciddi cezalar veriliyor. Sanıyorum bilişim suçları hukukundan ve teknik konulardan anlayan bir savunma iyi bir savunma ekibine ihtiyacı olacak.

Yazan: Tankado

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.