WordPress – WP Simple Cache Plugin

  08/19/2010, Yazar: Özgür Koca, Kategori: Projeler, Wordpress

wordpress projeler WordPress – WP Simple Cache Plugin
Önemli
WP Simple Cache eklentisi  WP Green Cache olarak devam etmektedir.  WP Green Cache‘in sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
wordpress projeler WordPress – WP Simple Cache Plugin
Important
WP Simple Cache plugin continious as WP Green Cache. Please follow this to go to WP Green Cache homepage.

, wordpress kullanan sitelerin cevap süresini azamiderece azaltan bir eklenti. Benzer varken neden böyle bir eklenti yazmaya giriştim derseniz, daha hızlı ve kullanımı kolay olan bir eklenti hazırlamak istedim. Bunda kullandığım diğer cache eklentilerinin yükleme ve performanslarında yaşadığım sorunlar etkili oldu. Ayrıca bu eklenti ile wordpress deneyimimi artırma şansı buldum. WP Simple Cache wordpress camiasına hediye ettiğim iikinci eklentim oldu. İlk göz ağırım WP Onlywire Auto Poster eklentisini buradan inceleyebilirsiniz.

Yaklaşık 3 haftalık kısmi zamanlı bir çalışmanın ardından ortaya oldukça hızlı çalışan ve beklentilerimi tam olarak karşılayabilen bir cache eklentisi çıktı.  WordPress kullanan blogcular cache eklentisi nedir diye merak ediyorsa buradaki yazıya göz atabilirler. Ayrıca burada da kısaca açıklamaya çalıştım.

Download - WP Green Cache Plugin

807.38 kB 821 kez indirildi.  

LATEST VERSION. WP Green Cache is a really simple and tiny cache system for Wordpress Blogs to improve performance and Save The World!.

Cache Eklentisinin Gerekliliği

Basitçe  açıklamak gerekirse; WordPress kullanan bir web sitesi her ziyaret edildiğinde PHP kodları çalıştırılarak sayfa oluşturulur ve ziyaretçinin tarayıcısına gönderilir. Böylece ziyaretçi sayfayı izlemiş olur. Çalıştırılan kodlar sunucunun işlemci ve bellek gibi değerli kaynaklarını kullanır. Ziyaret edilen sayfa tekrar talep edildiğinde tarayıcıya gönderilecek içerik aynı olmasına rağmen WordPress aynı PHP kodlarını tekrar çalıştırarak gereksiz yere sunucu kaynaklarını kullanır. Bu elverişsiz durum WP Simple Cache eklentisi ile oluşturulan içeriğin düz bir metin dosyasına kaydedillip tekrar talep edildiğinde ziyaretçiye gönderilmesi şeklinde basitçe çözülebilir. Konunun özünün kısaca böyle olmasına rağmen, diğer eklentiler aracılığı ile veya ziyaretçinin yorum eklemesi ile dolaylı yoldan değişikliğe uğrayan sayfaların güncellenmesi, önbellek deposunun gereğinden fazla şişmemesi gibi durumların da kontrol altına alınması gerekir. WP Simple Cache temel cache gereksinimlerini tümüyle karşılayabilmekte.

wordpress projeler WordPress – WP Simple Cache Plugin
WP Simple Cache pasif durumdayken başarım durumu

wordpress projeler WordPress – WP Simple Cache Plugin
WP Simple Cache aktif durumdayken başarım durumu

Cache’lemenin gerekliliğini daha teknik açıklamak gerekirse; WordPress PHP dilinde yazılmış bir içerik yönetim sistemidir (). WordPress’in şuanki sürümünde (v3.0) toplam dosya boyutu 5.9 MiB olan yaklaşık 300 PHP dosyası vardır. (Yüklü eklentileri de bu sayının üzerine ekleyebilirsiniz) sitesinin 3.0 üzerinde yaptığı başarım testleri şöyle: WordPress sisteminin yönetim paneli, post sayfaları ve yorum bölümleri üzerinde yapılan testlerde her seferinde ortalama 25 SQL çalıştırdığı ve ortalama 17MiB bellek kullandığı ölçülmüş. Xeon işlemcili sunucuda ortalama çalıştırma zamanı 1sn olarak belirlenmiş. WordPress cache sistemine ciddi anlamda ihtiyacı olan bir CMS’dir. Başarılı bir cache eklentisi ile sitenizden çok yüksek performanslar alabilirsiniz.

WP Simple Cache’in Özellikleri Neler?

Eklentiyi yazarken ki çıkış noktam adından da anlaşılacağı üzere basit bir eklenti olması yönündeydi. Böyle bir eklentide alternatif olarak temel cache özelliklerini bulundurmayı tercih ettim ve büyük konuşmayım, bu böyle de devam edecek.

İşte özellikler:

 • Cache’lenen içerik sunucu üzerinde sıkıştırılarak kaydediliyor. gzencode ve gzcompress fonksiyon çiftlerinden herhangi birisini kullanarak sıkıştırma yapabiliyor. Sıkıştırma sayesinde kaşenin boyutu 3′de 1‘e düşüyor. (deneme sistemimde 1000 sayfa, 10MiB civarında yer kaplıyordu)
 • Tüm modern web tarayıcıları destekler. Bunun anlamı sunucudan tarayıcınıza gönderilen metin içerik sıkıştırılarak gönderildiğinde tarayıcınun bunu istemci tarafında tekrar genişletebilmesidir. Bu aynı zamanda daha az sunucu bandwidth’i kullanmak anlamına da geliyor. HTTP compression da denilen ve sayfa yüklenme hızını artıran bu özellik eklenti tarafından destekleniyor. Sıkıştırmanın, sunucuda daha fazla CPU kaynağı tüketimine neden olacağı düşünülebilir. Eklenti kaşesinde depoladığı sayfayı HTTP sıkıştırmasınca kullanılan formatta sakladığı için ek CPU kullanmaz.
 • Yükleme sistemi. Cache eklentilerinin yüklenmesi diğer tür eklentilere göre bazı farklılıklar içerir. wp-config.php‘ye WP_CACHE sistemini aktive eden bir define eklenmesi ve /wp-content dizinine advanced-cache.php‘nin yerleştirilmesi gerekir. Bu farklılıklar yükleme işleminde zorluklar yaşanmasına neden olabilir. Eklentinin yükleme yordamını mümkün olduğunca sorunsuz ve otomatik kurulumu gerçekleştirecek şekilde tasarlamaya çalıştım. Bu kısmın herşeye rağmen biraz daha rötuşlanmaya ihtiyacı olabilir.
 • WordPress sisteminizin başarım (performans) durumunu rahatça görebilmeniz için seçimlik olarak devreye alınabilen bir başarım kutusu (performance box) yerleştirdim. Böylece WordPress sitesinin belli bir anda ne kadar sunucu kaynağı tükettiği (sql ve kod çalıştırma süresi) canlı olarak görebiliyor.

WP Simple Cache Eklentisi Nasıl Kurulur?

Eklenti otomatik olarak kurulacak şekilde tasarlandı. Fakat otomatik yükleme, sunucunuzun dosya sistemi erişim izinlerinin, eklenti için uygun olmaması durumunda başarıyla tamamlanamayabilir. Bu durumda elle yükleme (manual installation) başlığındaki yönergeleri uygulamanız yeterli olacaktır. Yine olmadı bana yorum olarak yazarsanız yardımcı olurum.

Otomatik Yükleme

Hatırlatma: Yüklemeye başlamadan önce “/wp-content” , “/wp-content/plugins/wp-simple-cache/” , “/wp-content/plugins/wp-simple-cache/cache/” dizinleri ve “/wp-config.php” dosyasının web sunucusu tarafından yazılabilir olduğunu doğrulayın.

 1. Eklenti klasörünü sitenizin “/wp-content/plugins/” dizinine kopyalayın.
 2. WordPress eklenti yönetim sayfasına giderek eklentiyi etkinleştirin.
 3. Eklentinin ayarlar (options) sayfasına giderek eklentiyi devreye alın.


Elle Yükleme

 1. Eklenti klasörünü sitenizin “/wp-content/plugins/” dizinine kopyalayın.
 2. Eklenti klasöründeki “advanced-cache.php” dosyasını sitenizin “/wp-content/” dizine kopyalayın.
 3. /wp-content/plugins/wp-simple-cache/cache/” dizininin web sunucusu tarafından yazılabilir olmasını sağlayın.
 4. /wp-config.php” dosyasına şunu ekleyin define(‘WP_CACHE’, true);
 5. WordPress eklenti yönetim sayfasına giderek eklentiyi etkinleştirin.
 6. Eklentinin ayarlar (options) sayfasına giderek eklentiyi devreye alın.

Hepsi bu kadar.

WP Simple Cache Eklentisi Nasıl Kaldırılır?

Umarım sürekli kullanırsınız ben de eklentiyi geliştirmeye devam ederim. Her şeye rağmen eklentiyi kaldırmadan önce eğer bir sorunla karşılaştıysanız sayfanın sonundaki yorum bölümünü kullanarak lütfen bildirin. Ayrıca tavsiye ve önerilerinizide lütfen iletin, akıl akıldan üstündür, herzaman yapılacak daha iyi şeyler vardır.

 1. WordPress eklenti yönetim sayfasından eklentiyi etkisizleştirin.
 2. “/wp-content/plugins/wp-simle-cache/” dizinini sunucudan silin.
 3. “/wp-content/advanced-cache.php” dosyasını sunucudan silin.
 4. “/wp-config.php” dosyasındaki define(‘WP_CACHE’, true); satırını silin.

WP Simple Cache Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır?

wordpress projeler WordPress – WP Simple Cache Plugin

Enable WP Simple Cache: Eklentinin ayar sayfasından (WP yönetim paneli Ayarlar menüsü altındaki WP Simple Cache seçeneği) öncelikle “Enable WP Simple Cache” işaretleme kutusunu işaretlemeniz gerekiyor. Dosya sistemi erişim izinleri doğruysa eklenti hemen çalışmaya başlayacaktır.

Cached pages timeout: Bu kutuya gireceğiniz değer ile bir kaşenin yeniden oluşturulma süresini belirlersiniz. Bir kaşe oluşturulduğunda burada belirtilen dakika kadar geçerli kalır ve daha sonra silinerek yeniden oluşturulur.

Cache autoclean: Bu kutuya girilen süre aralıklarında tüm kaşeler silinir. Bu özellik az ziyaret edilen çok sayıdaki kaşenin sunucu diskinde gereğinden fazla kalıp, yer kaplamasını önlemek için faydalıdır. Sitenizin trafik durumuna göre bu süreyi 1 hafta veya 15 gün gibi süreler olarak belirleyebilirsiniz.

Compression: Dosya sistemine kaydedilen kaşe dosyalarının ve tarayıcı ile sunucu arasındaki trafiğin sıkıştırılmasını sağlar. Sıkıştırılan kaşe dosyaları sunucu diskinde hem daha az yer kaplar hem de ziyaretçiye daha hızlı iletilir.

Show performance box: Bu seçenek aktifleştirildiğinde web sitesini sağ üst köşesine bir bilgilendirme kutusu iliştirilir. Bu kutu tüm site genelinde görünür olur ve sayfanın çalıştırılma süresi, çalıştırılan toplam SQL sayısı gibi site performansını belirleyen bilgiler görüntüler. Bu kutu diğer tüm ziyaretçilere de görünür olduğundan sadece bakım modundayken kullanmanızı tavsiye ederim. Performans kutusu sayesinde cache sisteminin, sitenizin performansına  olan etkisini karşılaştırabilirsiniz.

Lütfen sorularınızı ve hata bildirimlerinizi sayfanın sonundaki form ile yazınız.

Cache (63), wordpress tarayıcı önbellekleme (33), wordpress cache temizleme (32), bu web sitesi için bir eklenti çalışmadı (31), wordpress cache (20), wp simple cache (18), wp green cache (17), wp plugin (10)


Yorumlar

 1. Yusuf Koç diyor ki:

  Serkan Hocam öncelikle bu güzel eklentiyi bizimle paylaştığın için çok teşekkür ediyorum eklentiyi indirip kurdum eklenti sorunsuz gibi gözüküyor farkı gözle görülür hissettim benim sitem normal bir blog sitesinden ziyade bir haber sitesi ve veriler ve sorgular blog sitelerine göre hayli fazla eklentiyi kurmadan önce 276 altı sorgum vardı şimdi sıfırlandı gayet güzel çalışıyor ayrıca bu konuyu

  burada
  http://www.kuaza.com/wp-green-cache-eklentisi-t7692.html

  ve Burada
  http://forum.gundemseydisehir.com/wordpress-eklentiler/144-wp-green-cache-eklentisi-kurulumu-ve-detaylari.html

  Paylaştım Senin için bir sakıncası yoksa

  Tekrardan Başarılarının Devamını diliyorum

  1. Özgür Koca diyor ki:

   Merhaba,

   Öncelikle adım Özgür ;)
   Wordpress sistemi PHP dile ile kodlanmış, güzel bir CMS. Birçok faydalı özelliğinin yanında, özellikle yüksek hit’li sitelerde ön plana çıkan bir yavaşlık sorunu var. WP tüm sayfa isteklerini dinamik olarak oluşturur. İçeri sık değişmeyen bir sayfanın her seferinde dinamik olarak oluşturulması sunucu kaynakları açısından masraflı bir iştir. WP onbinlerce satır PHP kodundan oluşur. Yüksek hitli WP sitelerde CACHE’leme yapmak artık mecburiyet olmuştur. Henüz yeni bir eklenti ve tanıtıma ihtiyacı var. Eklentimin tanıtımını yaptığınız için çok teşekkür ederim.

   Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   1. Yusuf Koç diyor ki:

    :) peki Özgür Bey kusura bakmayın özür dilerim

    Öncelikle Ben bir haber sitesi kullanıcısı olarak eklentiyi beğenmekteyim fakat benim için bir eksik ve bu eksik bence diğer haber sitesi kullanıcıları içinde vardır peki bu eksik nedir cache sisteminin sadece misafirlere açık olması gerekiyor diye düşünüyorum

    Nedenine gelince ise atıyorum kayıtlı bir kullanıcım siteme giriş yaptı diyelim ama hayla cache eklentisi devrede devrede olduğu için kullanıcım yorum yazması lazım cache devrede olduğu için captca kodu ona da gözüküyor nedeni ise çünkü kullanıcı giriş yapamıyor hocam bence bu bir sorun…. bence buna hemen el atılması gerekiyor

  2. Özgür Koca diyor ki:

   Oturum açan üyeler ile ilgili belirttiğiniz sorun için önümüzdeki sürümde gerekli düzeltmeyeyi yapıcam.

 2. Serkut diyor ki:

  Merhaba;

  Öncelikle böyle güzel bir çalışmayı bize sunduğunuz için teşekkür ederim..

  Benim küçük bir sorunum var ve ben bunu sizinle paylaşmak istedim..

  Benim sitemin günlük hiti hiç belli olmuyor.. Birgün 300 kişi gelir, bir gün 10 bin kişi gelir.. Yani, o günkü gündeme bağlıdır..

  Siteme 10 bin kişinin birden gelmesi elbetteki sunucuyu yoruyor ve site bir süreliğine host firması tarafından kapatılıyor. Geçen yıl wp super cache eklentisini kullanmaya başladım. Ama o eklenti de ara-sıra ve geçici olarak “Dattabase Error” hatası veriyor.. Yani bir müddet siteye giremiyorum.. Bu sorunu wp super cache eklentisi yapıyor.. Bugün, sizin yaptığınız eklenti ile karşılaştım; kurup, kullanmaya başladım. Diğer eklenti gibi bir sorun çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum.. Başka bir yazınızda da super cache eklentisini öneriyorsunuz… İçimde bir çelişki meydana galdi.. Yukardaki sorunumun yanı sıra, hem sizin hem de super cache eklentisi arasındaki pozitif farkları bildirmenizi rica ediyorum..

  Saygılarımla

  1. Özgür Koca diyor ki:

   Merhaba,
   WP Super Cache ve diger birkaç eski Cache eklentileri oldukça popüler. Geçmişte bu eklentileri ben de kullandım. Bahsettiğiniz yazımdan da çıkarabileceğiniz sonuca göre bu eklentiler zaman zaman sorunlara yol açıyor. Gerek kullanım da gerekse bahsettiğiniz gibi çalışma esnasında göz önüne alınmamış kodlama hatalarından kaynaklanıyor bu. WP Green Cache daha iyidir demiyorum fakat birçok eklenti varken bu eklentiyi kodlama sürecim tamamen bu nedenlerden kaynaklandı.

   Takdir edersinizki diğer eklentiler eski ve bir okadar da gelişmiş, çünkü uzun zamandır geliştiriyorlar. Programlama da bir kural vardır; kod satırlarını sayısı ne kadar artarsa, potansiyel bug (hata) miktarıda bir okadar artar. Eklentimi belli bir sadelikte ve basitlikte tutmayı planlıyorum. Amacım WordPress kullanıcılarına sorunsuz ve etkin bir şekilde kullanabilecekleri bir eklenti sunmak.

   Kısaca bu eklenti ile bir CACHE sisteminde olması gereken asgari özellikleri sorunsuz olarak sunmayı amaçlıyorum. Eklentimde hatalar mutlaka olacaktır. Hatasız kod olmaz. Bunları bildirimler ışığında gidermeyi amaçlıyorum.

   Eklentimi diğer WP kullanıcıları ile paylaşıp yaygınlaşmasına katkı verirseniz memnun olurum. Malum yeni ve az bilinen bir eklenti.

   İyi çalışmalar.

 3. vezirhan diyor ki:

  Tekrar merhabalar denilen tüm işlemleri 4-5 kez deneme yapmamıza rağmen eklentiyi panelden aktif edemiyoruz wp son sürümü kullanıyoruz eklentiyi aktif ettik tek sorun ayarları güncelle kısmınınn çalışmıyor olmasında sizden gelecek çözüm önerisini beklediğimizi belirtmek isterim teşekkürler

  1. Özgür Koca diyor ki:

   Merhaba,

   1-2 gün önce eklentiyi güncellemiştim, son sürümü mü kullanıyorsunuz. Yine olmazsa facebook üzerinden haberleşelim, sorunu gidermek istiyorum. Eklentiden kaynaklanan bir hata söz konusu ise başkalarının da yaşamaması için sorunu tespit edip girdermek isterim.

   İlginiz için teşekkürler.

   FB profilim:
   https://www.facebook.com/zerostoheroes

 4. vezirhan diyor ki:

  Öncelikle bu güzel eklentiyi hazirlayip sundugunuz icin teşekkürlerimi sunarım bugün itibari ile sitemize kurmuş durumdayız cpu yönünden bi hayli sıkıntılı bir dönemde cache eklentisi ararken rastladığım yapımcısının türk olduğunu sonradan öğrendiğim bir eklentiyi severek sitemize kurup aktif ettik sonuçlarının sitemize ve hit artışına hayırlı yönde bir katkısı olacağını ümit etmekteyim cpu yüzünden kasma yapan sitemizin yeterince ziyaretci alamayışından rahatsızdık .. sanırım iyi bir çözüme kavuştuk emeğiniz ve payşamınız için tekrardan teşekkürler

  1. Özgür Koca diyor ki:

   Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Eklentiyi geliştirmeye devam ediyorum. Tanıtımına destek olursanız memnun olurum. Bu arada eklentinin adı değişti “WP Green Cache” ;)

 5. Mont diyor ki:

  Eklentiyi yükledim herşey tamam da “Update” butonu çalışmıyor bir türlü

 6. errico diyor ki:

  you install the plugin does not work but when i click update it does not store data

  1. Özgür Koca diyor ki:

   /wp-content/plugins/wp-simple-cache/cache/ directory must be writable (0777)

 7. sabine diyor ki:

  Hallo
  i have install the plugin, give all permisson, (3 times) but the cache settings dont work.
  i cant save teh settings. Where is the problem.
  Can you help me?

 8. Erdener diyor ki:

  Selam, gayet basarili bir calisma elinize saglik.

  Plugin’i qTranslate ile calisacak hale getirmek mumkun olur mu?

 9. Mark diyor ki:

  I have a question.

  But first let me say that your plugin is great. Very simple and very fast. I’ve been getting CPU throttled by my hosting provider, and I was in need of a plugin that could limit the database calls. The problem with the other cache plugins, is that they still query the database to get cached information. Your plugin on the other hand has been extremely helpful.

  My Question: “Is there a way to get your plugin to work with WP 3 Multi-site?”

  Please reply at your convenience. I really appreciate this plugin, and was just wondering if you had any insight you could share with me for getting it to work on WP 3 Multi-site.

  Problem that I experienced: When I activated it on an individual site within my multi-site installation, I had a bunch of broken links to images as a result.

  Thanks again, I look forward to your response!

 10. varuna diyor ki:

  teşekkürler güzel çalışma olmuş

 11. yash diyor ki:

  i installed this plugin but site performance remain the same

  load time is same !

 12. juan diyor ki:

  I am using this plugin. It is cool because it is very simple! congratulations

 13. serkan diyor ki:

  Merhaba

  Eklentiyi yükledim herşey tamam da “Update” butonu çalışmıyor bir türlü

  1. Özgür Koca diyor ki:

   Dizin haklarından kaynalanan bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Elle yükleme adımlarını gerçekleştirebilir misiniz?

 14. BYTEDUST diyor ki:

  Nice plug-in, but I found a little bug. When enabling the plug-in I’m getting “</" tag below the footer.

  1. Özgür Koca diyor ki:

   Hi, I tested current release bu couldnt get same thing. Can you send source code of page and list of plugins which you use. There is may be a conflict other plugins and WPSC. I’m at tankado@tankado.com

 15. Savas diyor ki:

  Yeni eklentiler arasinda görür görmez yapimcinin sitesini hemen ziyaret etmek istedim.Öncelikle bu güzel eklentiyi hazirlayip sundugun icin tebrik ederim.

  Calismalarinda basarilar dilerim…

  1. Özgür Koca diyor ki:

   Çok teşekkür ederim. • Hakkında | İletişim | Wordpress.org | RSS | Abone Ol

 • (c) 2005-2009 Wordpress Tema: Tankado & Theme by Tankado.com