WP MySQL Console Plugin

Click for English Translation

WP MySQL Console Nedir?

MySQL veritabanı sunucusu ile beraber gelen  komut kabuğunu çoğu kişi bilir. Komut kabuğu dediğim aslında MySQL’in standart veritabı istemci aracı (mysql.exe ./mysql). Bu araç ile SQL komutları kullanarak veritabanı sorguları çalıştırırz. Bu komut satırı aracının yerine birçok görsel istemci yazılımı geliştirilmiş olmasına rağmen, komut satırına uzun uzun SQL komutları yazmak da ayrı bir zevktir. Bilenler bilir ;) Ayrıca sözünü ettiğim görsel araçlar ile herzaman herşeyi yapmak da mümkün değil. Bu araçları kullanırken önünde sonunda komut satırına düşüp kendi SQL sorgularınızı çalıştırmanız gerekir.

Eklentinin ortaya çıkış nedenlerinden birisi de şöyle; MySQL istemcisi ile uzak bir bilgisayardaki veritabanı sunucusuna bağlanmak gerektiğinde bazen hosting’lerin güvenlik duvarı engeli karşımıza çıkabiliyor. Hosting (web barındırma) sağlayıcılar sunucudaki veritabanlarınıza yerel olarak erişmenize izin verirken, güvenlik amaçlı olarak uzaktan erişiminizi engellemiş olabilir. Benim gibi mysql komut kabuğunu kullanmayı alışkanlık haline getirmiş birisi için bu motivasyon kırıcı bir durum. WP MySQL Console tam da bu ihtiyaçtan ortaya çıkmış bir proje. WP MySQL Console için MySQL’in standart veritabanı istemcisini HTTP (ajax) üzerinden taklit eden web tabanlı bir istemci diyebiliriz. Kısaca mysql.exe‘nin web tabanlı biçimi de diyebilirsiniz. Bu projeyi geliştirirken orjinal mysql istemcisi ile aynı hissiyatı vermesine özen gösterdim (ok tuşları ile komut geçmişine ulaşabilir, fare imleci ile seçimi panoya kopyalayabilirsiniz). İstemci, HTTP protokolünü kullandığından, herhangi bir güvenlik duvarına takılması mümkün değil. (Not: Ancak geçmişte agresif yapılandırılmış uygulama güvenliği yazılımları tarafından bloke edildiği bildirilmişti)

WP MySQL Console yıllar önce geliştirdiğim phpMySQLConsole‘dan türettiğim bir eklenti. Uzun süredir geliştirmeye ara verdiğim phpMySQLConsole artık yoluna bir WordPress eklentisi olarak devam edecek.

Eklentiyi wordpress.org eklenti deposuna yönlendirdiğim aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

Eklentinin ekran görüntülerini büyütmek için resimlerin üzerine tıklayın.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.