Windows 7 Ekran Koruyucu Sorunu

Diğer Windows’larda olduğu gibi Windows 7‘de de ekran koruyucu ayarlarında “devam edildiğinde oturum açma ekranını görüntüle” ayarı mevcut. Hernedense bu ayar herzaman kararlı bir şekilde çalışmıyor. Oturum şifreli olmasına rağmen ekran koruyucudan çıkıldığında oturum açma ekranı devreye girmiyor. Daha önce kullandığım win7 sistemde de aynı sorunu yaşamıştım. Belki kurulu programların sistemi etkilmesinden kaynaklanıyordur. Sebebini bulamadığım bu sorunu dolaylı yoldan çözdüm.

Amacınız ekran koruyucudan geri dönüldüğünde parola (oturum açma ekranı) ile devam edilmesini sağlamaksa (böylece bilgisayarınızın başında olmadığınız durumlarda sisteminizi yabancı kişilerin kullanmasını engellemiş olacaksınız) Windows’un “Görev Zamanlayıcı” aracını kullanabilirsiniz. Kısaca, görev zamanlayıcı ile bilgisayarınızın belli bir süre kullanılmadığında kilitli duruma geçmesini sağlayacağız. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Başlat->Donatılar->Sistem Araçları->Görev Zamanlayıcı seçeneğini tıklayın
  2. Temel Görev Oluştur sihirbazı ile bir görev oluşturun ve TetikleyicisiniBir kez” yapın.
  3. Eylem adımında “Program başlat” ‘ı seçin.
  4. Program dosyası metin kutusuna “rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation” yazın. (Bu komutu çalıştır’a yazarsanız bilgisayar oturum açma ekranına geçiş yapar)
  5. Sihirbazı tamamladıktan sonra Görevler listesinden oluşturduğunuz görevin adına sağ tıklayarak özellikler penceresini açın.
  6. Özellikler penceresinin “Koşullar” sekmesinden “Yalnızca bilgisayarı şu süreyle boşta olduğunda görevi başlat” seçeneğini işaretleyerek süreyi seçin.
  7. İşlemler bukadar, artık belirlediğiniz süre sonunda bilgisayar oturum açma ekranına düşecek.


Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.