Ubuntu Linux’da Açılış Servisleri Nasıl Ayarlanır?

Ubuntu Linux’da açılışta başlayacak servisleri ayarlamak için sysvconfig aracını kullanabilirsiniz. sysvconfig aracı işletim sistemi açılırken otomatik olarak başlatılacak servisleri belirlemenizi sağlar. Bu araç sisteminizde kurulu değilse aşağıdaki örnekteki gibi apt-get ile paket deposundan indirip, kolayca kurabilirsiniz.

sudo apt-get install sysvconfig

sysvconfig aracını kurduktan sonra komut satırına sysvconfig yazarak programı çalıştırın. Programın giriş arayüzü aşağıdaki gibidir.

sysvconfig programının arayüzü

İlk seçeneği kullanarak sistemde yüklü olan ve açılışta otomatik olarak başlamasını istediğiniz servisleri listeleyin. Otomatik başlatmak istediğiniz servisin solundaki işaret kutusunu boşluk (space) tuşu ile şaretledikten sonra Enter‘a basarak ana ekrana dönün.


sistemde yüklü servisler

Ana ekrana döndüğünüzde, menüye “Fineshed – Finish and save files” adında yeni bir seçenek eklendiğini göreceksiniz. Bu seçeneği Enter tuşuna basarak seçtiğinizde, yapmış olduğunuz değişiklik ilgili runlevel (rcX.d) dizinine uygulanarak kalıcı hale getirilecektir. Artık  Q tuşuna basarak programdan çıkış yapabilirsiniz.

Örneğin bir servisi sadece o anda çalıştırmak istiyorsunuz. Bu iş için service isimli komutu kullanabilirsiniz. Diyelimki networking servisini başlatmak istiyorsunuz, bunun için aşağıdaki komutu verebilirsiniz.

service networking start

Servisi durdurmak için;

service networking stop

Yeniden başlatmak için;

service networking restart

Umarım faydalı olur.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.