Proje Tabanlı Beceri Yarışması: Bekçi

Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün 2011 yılında düzenlediği proje tabanlı beceri yarışmasında Türkiye 2.’si olan projemiz BEKÇİ.

Projenin Amacı:

Bekçi projesinin amacı, atıl durumdaki elektronik bileşenleri kullanarak, mevcut konut güvenlik sistemlerine yeni özellikler katarak daha düşük maliyetli bir güvenlik sisteminin tasarlanmasını sağlamaktır.

on1

Güvenlik sistemi konutun kapısına gelen ziyaretçinin fotoğrafını çekerek ev sahibinin e-posta adresine göndermektedir. Böylece ev sahibinin evde olmadığı zamanlarda kimlerin ziyaret gerçekleştirdiğinden haberdar olunmaktadır. Sistemin en önemli özelliği internet tabanlı olmasıdır. Böylece dünyanın neresinden olursanız olun güvenlik sisteminden haber alabileceksiniz. Evinizde olmadığınız zamanlarda kapınıza kimlerin geldiğini, kimlerin zile bastığını, saat kaçta hangi tarihte ne sıklıkla ziyaret edildiği bilgilerine her an online olarak ulaşabileceksiniz. Konutun çeşitli yerlerine konulacak algılayıcı anahtarlar ile gerekli kişiler görüntülü uyarılar ile bilgilendirilmektedir. Aynı zamanda geleneksel güvenlik sistemlerinde yer alan görüntü kaydını kaynakları daha ekonomik kullanarak gerçekleştirmektedir. Sistem internet bağlantılı cep telefonlarının kullanılmasıyla daha etkin hale gelmektedir.

Projenin Sağladığı Faydalar:

Projemizin en özgün yanı piyasadaki profesyonel güvenlik sistemleri ile aynı işi daha ekonomik olarak yapmasıdır. Projemizde tamamen atıl durumdaki elektronik bileşenleri kullanarak onları değerlendirmiş olduk. Böylece hem atık elektronik bileşenlerin ekonomiye geri kazandırılması mümkün oldu hem de farklı bir bakış açısı ortaya koymuş olduk.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.